Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Mnemotechniki – mapy myśli

Mnemotechniki – przyswajaj wiedzę w szybkim tempie za pomocą mapy myśli!

Szukasz skutecznego sposobu, by przyswoić większą partię materiału przed zbliżającym się egzaminem? Nie masz czasu robić szczegółowych notatek i przepisywać podręczników? Poznaj skuteczny sposób na naukę za pomocą prostego narzędzia, jakim jest mapa myśli.

Jak działa mapa myśli?

Mapa myśli to metoda twórczego myślenia wielokierunkowego, która skutecznie angażuje obie półkule. Podczas uczenia się tradycyjnymi sposobami – czytania i przepisywania notatek – pracuje lewa półkula. Rysowanie i kreatywne sporządzanie mapy myśli poprzez tworzenie notatek w formie przestrzennej, grafik i używanie wielu kolorów sprawia, że zostaje zaangażowana prawa część mózgu. Co dokładnie sprawia, że mapa myśli sprawdza się w czasie nauki?

Dlaczego ta technika jest skuteczna?

Schematyczna mapa myśli jest skuteczna, ponieważ mózg pracuje najbardziej wydajnie, gdy informacje są przetwarzane na rysunki i grafiki. Dzięki temu bierny odbiór tekstu zamienia się w czynne przyswajanie wiedzy. Tworząc własną mapę myśli, zamieniasz nudną naukę w ciekawy proces twórczy. Sprawdź, czego potrzebujesz, by opracować własną mapę myśli, z którą szybko opanujesz materiał.

Co jest Ci potrzebne do przygotowania mapy myśli?

Najlepiej rozpocząć tworzenie mapy myśli od zapisania słowa klucza na białej, gładkiej i ułożonej poziomo kartce papieru. Przyda Ci się duży arkusz papieru, długopis i kolorowe mazaki. Pamiętaj, by Twoja mapa myśli była indywidualna i składała się z kolorów oraz szkiców, które wywołują Twoje skojarzenia i pomagają Ci szybciej utrwalić informacje. Co pomoże Ci zorganizować mapę myśli?

Jak możesz zorganizować swoją mapę?

Każdy temat zapisuj osobnym kolorem. Wybierz kontrastowe odcienie, by szybko rzucały Ci się w oczy. Łącz powiązane ze sobą zagadnienia za pomocą strzałek. Postaraj się jednak nie przekraczać liczby dziewięciu zagadnień odchodzących od słowa głównego. Dlaczego? Nasza pamięć krótkotrwała jest w stanie zatrzymać od 2 do 7 elementów, a przy większej liczbie może pojawić się dezorganizacja. Rysuj również symbole i grafiki – proste schematyczne rysunki, które pozwolą Ci lepiej zapamiętać informacje.

Stworzenie mapy myśli to doskonały sposób, by zapamiętać dużą ilość informacji. Jest to bardzo skuteczna mnemotechnika, która pomoże w czytelny sposób przedstawić nawet złożone problemy i zagadnienia, które składają się z wielu poziomów. Możesz z niej korzystać przed egzaminem lub zawsze, gdy przed Tobą dużo informacji.