Zarezerwuj miejsce ON-LINE
Technik Dentystyczny
samodzielne stanowisko, pomysł na działalność, pewna przyszłość
Nie wymagamy matury
Forma nauczania: dzienna
0 zł opłat
2,5 roku nauki
Braki w uzębieniu, wady zgryzu, zgrzytanie zębami czy nadmierne zaciskanie szczęki, to powody, dla których zasiada się na fotelu stomatologicznym. Usunięcie problemu w takich przypadkach polega na współpracy stomatologa z technikiem dentystycznym. Choć z przedstawicielem tej drugiej profesji pacjent się nie styka, to odgrywa on kluczową rolę w całym procesie leczenia.

Zawodowa pomoc

Obecnie większość ludzi dba o uzębienie, dlatego technicy dentystyczni nie narzekają na brak pracy. Absolwenci kierunku technik dentystyczny znajdują zatrudnienie w nowoczesnych pracowniach protetycznych. Wśród nich są zarówno pracownie świadczące usługi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, jak i prywatne. Pracownie działają często jako osobne jednostki, poza gabinetami stomatologicznymi. Natomiast w klinikach stomatologicznych mogą być ich częścią. Dyplomowany technik dentystyczny może pracować na swoim, otwierając działalność gospodarczą. Ceniony i dobry w tym co robi, technik dentystyczny nigdy nie narzeka na brak pracy. Absolwenci kierunku są bardzo dobrze przygotowani do prowadzenia pracowni protetycznej.

Dla kogo jest ten kierunek?

Technik dentystyczny to z pewnością jeden z perspektywicznych zawodów, bo zęby choć to najtwardsza tkanka organizmu, to są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Poza tym ludzie borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi w obrębie szczęki. Technik dentystyczny zajmuje się protetyką dentystyczną, ortodoncją i protezami twarzy. Naprawia i wykonuje od podstaw: protezy zębowe, szyny relaksacyjne, aparaty ortodontyczne, protezy pooperacyjne. Technik dentystyczny wykonuje również epitezy twarzy, czyli protezy uzupełniające ubytki na twarzy. Jego rola w procesie leczenia stomatologicznego różnych chorób i dolegliwości jest bardzo duża, choć pacjenci zazwyczaj nie mają z nim żadnego kontaktu.

Kierunek technik dentystyczny to zawód przede wszystkim dla osób, które są cierpliwe, skrupulatne, posiadają zdolności manualne i umiejętność planowania pracy. Odnajdą się w nim osoby poukładane, odpowiedzialne i lubiące samodzielną pracę. Poza tym technik dentystyczny obecnie styka się z nowoczesną technologią, która się zmienia, w związku z czym to zawód, w którym cały czas uzupełnia się wiedzę.

Co otrzymasz?

Świadectwo ukończenia szkoły
Dyplom zawodowy
Certyfikaty kwalifikacji zawodowej i dodatkowych szkoleń
Suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe

Perspektywy zatrudnienia

Pracownie protetyczne
Kliniki stomatologiczne
Laboratoria techniki dentystycznej
Przychodnie specjalistyczne
Laboratoria ortodontyczne
Własna działalność

Przedmioty

Anatomia
Modelarstwo dentystyczne
Materiały i technologie stosowane w technice dentystycznej
Technika dentystyczna
Ortodoncja
Podstawy psychologii, socjologii i etyki zawodowej
Ochrona i promocja zdrowia
Pierwsza pomoc
Modelowanie i rysunek w technice dentystycznej
Pracownia techniki dentystycznej
Pracownia ortodoncji
Podstawy projektowania cyfrowego

Przedmioty

Wiedza i umiejętności

Technik dentystyczny po kursie w Pascalu bardzo dobrze odnajduje się na rynku pracy
Posiada wiedzę dotyczącą wykonywania i naprawy wyrobów medycznych z zakresu protetyki, ortodoncji, epitez
Absolwenci kierunku technik farmacji wykonują idealne protezy zębowe, aparaty ortodontyczne, szyny relaksacyjne i inne wyroby, które są stosowane w obrębie szczęki i twarzy
Po kursie technik dentystyczny absolwenci posiadają szeroko rozwinięte kompetencje interpersonalne
Potrafią nawiązywać współpracę i ściśle współpracują z gabinetami stomatologicznymi, ortodontycznymi oraz z lekarzami
Zapisz się

Podobne kierunki i kursy Co powiesz na...?

Kierunek medyczny

Higienistka stomatologiczna

Zobacz

Kierunek medyczny

Asystentka stomatologiczna

Zobacz