Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Mnemotechniki – haki pamięciowe

Poznaj skuteczną mnemotechnikę, która pomoże Ci poprawić wyniki w nauce i usprawnić wykonywanie codziennych czynności! Oto haki pamięciowe.

Szukasz skutecznego sposobu, by poprawić pamięć? Chcesz łatwo zapamiętać listę zakupów, numery telefonów, czy daty wydarzeń historycznych? Korzystaj regularnie z mnemotechniki, jaką są haki pamięciowe, by ćwiczyć swój mózg.

Czym są haki pamięciowe?

By usprawnić proces zapamiętywania, tworzy się skojarzenia cyfr lub liter z obrazami. Jest to potrzebne, ponieważ same cyfry i litery są abstrakcyjne. Zdefiniowane słowa – haki są skuteczne, ponieważ pełnią funkcję mentalnych wieszaków, na których będziesz „zawieszał” pojęcie do zapamiętania.

Jak wyglądają takie haki?

W procesie nauki oraz codziennego zapamiętywania możesz korzystać między innymi z systemu haków literopodobnych. Potrzebujesz słów-obrazów, które swoim kształtem lub symboliką będą przypominać cyfry od 1 do 9 oraz liczbę 10. Możesz wybrać swoje własne elementy lub wzorować się na jednej z gotowych list, które są dostępne w Internecie.

Jak to działa?

Haki pamięciowe najlepiej porównać do wieszaków w szafie, których masz określoną ilość. Ich liczba i rodzaj się nie zmienia, są jednak na tyle funkcjonalne, że możesz na nich wieszać różne rzeczy – słowa lub cyfry. Chcesz zapamiętać listę słów? Zawieś każde z nich na określonym wieszaku, to znaczy połącz je z konkretnym hakiem. Twórz własne skojarzenia!

Jak możesz korzystać z tej techniki?

Jak działają haki pamięciowe w praktyce? Jeśli numer 1 na Twojej liście haków to świeca, a numer 1 z listy do zapamiętania jest książką, możesz utworzyć związek między świecą a książką. Przykład wyobraź sobie, że czytasz przy świetle świecy. Możesz korzystać również z haków pamięciowych opartych na rymach. Wybierz słowa-rzeczowniki, które rymują się z poszczególnymi liczebnikami na przykład cztery – rowery.

Kiedy przyda Ci się technika haków?

Używaj haków pamięciowych, by zapamiętać nową wiedzę z lekcji, wykładu lub z książki. Haki przydają się również do zapamiętywania punktów dłuższego przemówienia lub wiersza. Haki wykorzystasz również na co dzień, dzięki nim szybko opanujesz listę zakupów lub spotkań oraz rzeczy do zrobienia w ciągu dnia. Koniec z noszeniem kartek po kieszeniach!

Haki pamięciowe to jedna z bardzo skutecznych mnemotechnik, która znajduje zastosowanie w nauce oraz w codziennym życiu. Wykorzystaj ją, jeśli chcesz poprawić swoją pamięć!