Zarezerwuj miejsce ON-LINE

3 pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim wybierzesz zawód dla siebie

W pracy spędzamy większą część naszego życia. To, czy jesteśmy zadowoleni z obranej ścieżki kariery, ma więc ogromy wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólne zadowolenie z życia. Właśnie dlatego wybierając kierunek dalszej edukacji czy też decydując o przebranżowieniu się, powinniśmy bardzo dobrze zastanowić się, czym tak naprawdę chcemy się zajmować. Szukając drogi dla siebie, warto odpowiedzieć sobie na trzy poniższe pytania, które pomogą zawęzić obszar poszukiwań.

Czy lubisz pracę z ludźmi?

Tak naprawdę chyba nie istnieje profesja, w której nie mielibyśmy żadnego kontaktu z drugim człowiekiem. Dla przykładu grafik komputerowy może w swojej pracy komunikować się z przełożonymi bądź klientami wyłącznie za pomocą e-maili. Zawód rejestratorki medycznej czy doradcy ds. obsługi klienta to z kolei nieustanny kontakt telefoniczny bądź osobisty z różnymi ludźmi. Czy komunikacja interpersonalna jest więc Twoją mocną stroną?

Wolisz pracę fizyczną czy “za biurkiem”?

Każdy z nas ma inne predyspozycje, osobowość i temperament. Są wśród nas ludzie, którzy “nie usiedzą na miejscu” i doskonale odnajdą się w takich zawodach jak np. opiekunka dziecięca czy przedstawiciel handlowy. Jeśli jednak preferujesz pracę umysłową w stałym miejscu, warto rozważyć m.in. zawód technika administracji bądź specjalisty ds. marketingu i reklamy.

Chcesz pracować dla kogoś czy na własny rachunek?

Jako florysta czy projektant wnętrz śmiało możesz założyć własną działalność. Jeśli jednak nie widzisz się w roli szefa i chcesz po prostu móc skupić się na tym, co robisz najlepiej, odrzuć lepiej te zawody, w których konieczne jest prowadzenie własnej firmy. Chcąc pracować dla kogoś, zastanów się też, jaka forma i struktura organizacji będzie Ci najbardziej odpowiadać – kilkuosobowa firma, instytucja publiczna, a może międzynarodowa korporacja?

Odpowiadając sobie na powyższe pytania i wiedząc jednocześnie, w jakich dziedzinach czujesz się ekspertem, z pewnością bez większych problemów znajdziesz kierunek dla siebie. W poszukiwaniu odpowiedniej drogi dla siebie zawsze możesz wesprzeć się też bieżącą ofertą szkół policealnych Pascal, w której każdy znajdzie coś dla siebie.