Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Dlaczego doświadczenie zawodowe jest ważne – jak i gdzie je zdobyć?

Przeglądając kolejne ogłoszenia o pracę w interesującym Cię zawodzie, Twojej uwadze na pewno nie umknęło gro ofert, w których pracodawca szuka osób z doświadczeniem w pracy na podobnym stanowisku. Obecnie w ogóle nie sposób nie zauważyć, że pracodawcy cenią sobie przede wszystkim realne umiejętności i kompetencje. Ukończenie szkoły, także uczelni wyższej, nie jest więc dziś gwarancją szybkiego zatrudnienia. W pierwszej chwili może się to wydawać dużym utrudnieniem dla świeżo upieczonych absolwentów szkół, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Zastanówmy się jednak, dlaczego doświadczenie zawodowe jest ważne, a także jak i gdzie je zdobyć, by stać się atrakcyjnym kandydatem na swoje wymarzone stanowisko!

Dlaczego pracodawcy szukają osób z doświadczeniem zawodowym?

Jasnym wydaje się, że osoby, które mogą pochwalić się konkretnym doświadczeniem w zawodzie, to pracownicy o potwierdzonych kwalifikacjach. Rekruterzy czy też potencjalni pracodawcy czytając CV takich osób wiedzą, że powinny one bez problemu poradzić sobie z realizacją podobnych obowiązków w nowym miejscu pracy. Firma nie będzie musiała tym samym inwestować zbyt wiele w ich wdrożenie, a i możliwe jest, że to nowy pracownik dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym na poprzednich stanowiskach przyczyni się do jej rozwoju. Jeżeli jednak nie mieliśmy jeszcze szansy pracować w miejscu odpowiadającym naszemu wykształceniu, tak naprawdę, nic straconego. Przecież każdy kiedyś zaczynał!

Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, już podjęcie jakiejkolwiek pracy, która nie ma nawet związku z naszymi zainteresowaniami czy planami na zawodową przyszłość, może przynieść nam w przyszłości wymierną korzyść w procesie rekrutacji na wymarzone stanowisko. Osoby, które podejmowały już jakąś pracę, łatwiej zaaklimatyzują się w nowej firmie, a także łatwiej będzie im odnaleźć się w relacjach pracownik – przełożony czy też pracownik – inni współpracownicy.

Jak zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe?

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, w gruncie rzeczy przestaje dziwić, dlaczego firmy poszukują z reguły osób, które mogą udokumentować już jakieś doświadczenie zawodowe. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko, tym staje się ono jeszcze ważniejsze. Od czego jednak zacząć przekuwanie teorii w praktykę, jeśli zaraz po szkole nie udało nam się znaleźć pracy na interesującym nas stanowisku?

Tak jak już wspomnieliśmy, cenne może okazać się każde doświadczenie. Jeśli nie możemy znaleźć nic w zawodzie, warto rozważyć miejsca, gdzie będziemy mogli rozwijać najbardziej pożądane przez interesujących nas pracodawców umiejętności. Jeśli więc na Twoim wymarzonym stanowisku kluczowa jest np. profesjonalna obsługa klienta, branża, w której zdobyłeś tę umiejętność, może mieć drugorzędne znaczenie. Poza tym niezbędne kwalifikacje i umiejętności praktyczne możemy zdobywać także w inny sposób.

Gdzie zdobyć doświadczenie zawodowe?

Znalezienie zatrudnienia to nie jest dziś jedyna droga do poszerzenia swojego CV o wartościowe dla pracodawców pozycje. Doświadczenie zawodowe możemy bowiem zdobywać także w trakcie praktyk, staży czy też wolontariatów. I choć zazwyczaj są one niezbyt dobrze płatne lub nawet całkowicie darmowe, są one możliwością przetestowania oraz poszerzenia swoich kwalifikacji w praktyce i to w interesującej nas branży. Dodatkowo może zdarzyć się, że firma, w której odbywaliśmy staż lub praktyki, doceniając nasze zaangażowanie i nie chcąc jednocześnie inwestować w szkolenie nowej osoby, zaproponuje nam umowę o pracę.

Bardzo ciekawą opcją zdobywania praktycznych umiejętności są często także różnego typu kursy lub szkolenia. One również bywają dziś niekiedy cenniejsze niż tytuł magistra. Poza tym, jeśli dopiero zastanawiamy się nad dalszym krokiem w edukacji lub też chcemy się przekwalifikować, warto wziąć pod uwagę naukę w szkole policealnej. Szkoła policealna Pascal daje pewność, że podczas nauki skupisz się w równym stopniu na teorii, jak i na praktyce – zarówno poprzez ofertę stosownych zajęć praktycznych, jak i poprzez konieczność odbycia praktyk. Po zdanych egzaminach otrzymasz również dyplom potwierdzający Twoje kwalifikacje oraz zdobyte w ramach kierunku doświadczenie zawodowe.

Ucząc się w jednej ze szkół policealnych Pascal zyskujesz pewność, że kładziemy równy nacisk na teorię, jak i praktykę – zarówno poprzez ofertę stosownych zajęć praktycznych, jak i poprzez konieczność odbycia praktyk.