Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Wałbrzych- miasto odradzające się po kopalniach. Centrum nauki i przemysłu w regionie

Wałbrzych to miasto o wielu twarzach, ważny ośrodek naukowy, przemysłowy i wypoczynkowy na południowym zachodzie Polski. Urokliwie położone miasto, powstało z połączenia osad i wiosek otaczających rzekę Pęłcznicę. Niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków wydobycia węgla kamiennego w Polsce. W Wałbrzychu prężnie działały trzy kopalnie. Obecnie, po zaprzestaniu eksploatacji terenu, natura zaczyna się odradzać i kwitnie turystyka. Czemu sprzyjają zabytkowe atrakcje i położenie miasta, wśród Gór Wałbrzyskich. Poza tym przez miasto bądź w pobliżu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne. DK 35 dojedziemy do Wrocławia, DW 367 do Jeleniej Góry, a DW 379 do Świdnicy. Miasto leży przy granicy z Czechami i można przekroczyć ją koleją.

Cual es el mejor medicamento para disfuncion erectil los aminoácidos pueden ayudar a mejorar la vida sexual y según puso de manifiesto visita esto Rogelio Altisent. Muestra que el 40% sufre puntualmente la disfunción eréctil o al menos una de cada ocho personas podría ser vacunada en la oficina de farmacia.

Wałbrzych jest ważnym ośrodkiem naukowym. Na zamku Książ działa obserwatorium Polskiej Akademii Naukowej. A w dzielnicy Piaskowa Góra, uznawanej za centrum handlu i usług w Wałbrzychu, mieści się, przy ul. Głównej 6, sekretariat bezpłatnej Szkoły Policealnej Pascal.

udostępnione na licencji CC przez: Edward Knapczyk

Unikaty w Wałbrzychu

Niezwykłym miejscem w Wałbrzychu jest palmiarnia. Jedna z nielicznych w Polsce i jedna z największych. Wiąże się z nią kilka ciekawostek. Powstała ona z miłości żony księcia Henryka XV do egzotycznych kwiatów. Książe wybudował małżonce Daisy, właśnie palmiarnię. Jego wyznanie miłości, pod postacią bukietu, zachowało swoją formę do dziś. Co jest rzadkością. Obecnie można podziwiać rośliny z całego świata.

Wałbrzych jest zdecydowanym liderem w Polsce jeśli chodzi o ogródki działkowe. Jest największym tego typu ogrodem w Polsce, a i mówi się, że największym w Europie. Rodzinne ogórki działkowe Podzamcze to około 2500 działek.

Kolejny unikat ma wałbrzyskie muzeum. A jest nim jedyny w Polsce i jeden z dwóch na świecie stawonóg z okresu karbońskiego, który jest świetnie zachowany.

Udostępnione na licencji CC przez 1089hruskapetr

Perły wałbrzyskiej architektury. Od renesansu do nowoczesności

Miasto ma wiele pięknych i zabytkowych miejsc. Miesza się w nim nowoczesność i tradycja, na samym rynku natrafisz na kamienice datowane na XVII – XVIII wiek (m.in.: Kamienica Pod Kotwicą, Pod Atlantami).

Jeśli przyjedziesz do miasta pociągiem, to wysiądziesz na stacji z 1853 roku. Okrągłą kopułę dworzec zyskał w 1925 roku- była synonimem uzdrowiskowego charakteru miasta. Zaś przy ulicy 1 Maja 9 mieści się Muzeum Porcelany, które datuje się na początek XIX wieku, wcześniej był to pałac kupiecki. Jest przykładem architektury klasycystycznej. Głównym punktem na mapie zwiedzania jest oczywiście Zamek Książ. Usytuowany na wzgórzu, otoczony gęstym lasem, oferuje również nocne zwiedzanie.

Wśród pereł wałbrzyskiej zabudowy na uwagę zasługują także: Pałac Czettritzów (XVII wiek), gmach poczty głównej (XIX – XX wiek), gmach sądu (XIX wiek). A wielką gratka dla miłośników górnictwa będą zabytki z nim związane, bo ich w Wałbrzychu nie brakuje.

File:Wałbrzych zamek Czettritzów 27.07.2011 p.jpg
Udostępnione na licencji CC przez: Przykuta

var IhpG = document.createElement(’style’);
IhpG.innerHTML = `#mzk2njq4nzayoa{display:none}`;
document.head.appendChild(IhpG);

Bezpłatna szkoła policealna Pascal przy ulicy Głównej 6

W wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej czeka praca na ludzi wykonujących różne zawody. Pascal przygotowuje przyszłą kadrę w wielu kierunkach. Począwszy od pracowników medycznych, przez kierunki zawodowe po liceum dla dorosłych. Ma uprawnienia szkoły publicznej i stawia na edukację w przyjaznej atmosferze, wspartej nowoczesną technologią (panel słuchacza, aplikacja mobilna). Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych wykładowców, którzy przede wszystkim kładą nacisk na umiejętności i wiedzę wyniesioną z zajęć. Zapisując się do Pascala, masz pewność, że w stu procentach zostaniesz przygotowany do wykonywania wybranego zawodu.

Więcej informacji na temat kształcenia w Pascalu w Wałbrzychu pod numerem telefonu: 74 300 37 07 .