Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Płock- miasto królewskie, zabytki sięgające Piastów

Położony na wysokim brzegu Wisły Płock, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Wspominał o nim już Gal Anonim, pisząc, iż był ośrodkiem, w którym rezydowali władcy. To właśnie Płock od średniowiecza zapisywał karty trudnej historii, po której zawsze się podnosił. O jego roli w dawnych czasach świadczy również to, że miasto było stolicą Polski. Śmiało można powiedzieć, że zapomnianą, bo kto dziś wie o tym fakcie? A miało to miejsce na przełomie XI i XII wieku. Obecnie zachwyca architekturą, historią odbitą w murach, dwoma rynkami, mnóstwem zieleni i bogatą ofertą kulturalno- rozrywkową.

Płock leży w centralnej Polsce, w pobliżu Włocławka, Kutna i stolicy, a dzięki drodze europejskiej E75 jest świetnie skomunikowany z północą i południem kraju. Mieszkańcy nie muszą jednak wyjeżdżać daleko za chlebem ani edukacją. W mieście dwa osiedla mają charakter przemysłowy. Natomiast jeśli chodzi o edukację, jest kilka szkół wyższych, a przy alei Jachowicza mieści się Szkoła Policealna Pascal.

File:Wzgórze Tumskie w Płocku.jpg
udostępnione na licencji CC przez Aries1975

Wzgórze Tumskie

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Wzgórze Tumskie- to w tym miejscu przez założenie grodu książęcego zaczęła się historia Płocka. Jest ono perłą dla poszukiwaczy śladów dawnych lat i świetnym punktem widokowym na panoramę miasta. Na skarpie mieści się renesansowa katedra NMP z XII wieku. A w niej kaplica królewska, w której spoczywają szczątki Bolesława Krzywoustego (urodził się w Płocku), Władysława Hermana (zmarł w Płocku) i książąt mazowieckich, i płockich. W pobliżu katedry znajduje się zamek książąt mazowieckich z XIV wieku, przebudowany dwa wieki później na opactwo benedyktyńskie. Jego charakterystyczne gotyckie wieże wznoszą się nad miastem. Elementem zamku jest Palatium- jedna z najstarszych budowli na polskich ziemiach. Wybudowane z płaskich cegieł, jedne z najstarszych, które do tej pory udało się odkryć w Polsce.

Płock jest pełen historycznych zabytków i pięknych zielonych miejsc. To średniej wielkości miasto ma swój ogród zoologiczny, dwa rynki (stary i nowy), a miasto łączą dwa mosty. Stary most ma najdłuższą iluminację w Europie.

udostępnione na licencji CC przez Maciek 86

Nie tylko władcy upodobali sobie Płock

Z Płockiem związany był jeden z najlepszych bajkopisarzy, Stanisław Jachowicz. Uważany za twórcę nowego gatunku, powiastki. Nikt tak dobrze jak on nie rozumiał dzieci. Według wielu to Jachowicz jest twórcą literatury dziecięcej w Polsce. Dziś w mieście spotkamy jego ulicę. Na starych zdjęciach widać przy niej Hotel Orbis, a obecnie jest to jedna z najbardziej tętniących życiem. Natomiast najstarszą ulicą miasta jest Grodzka- pamięta XII wiek.

udostępnione na licencji CC przez flickr.com

Szkoła Pascal przy al. Jachowicza

Nieopodal stadionu miejskiego, przy al. Jachowicza 40/18 mieści się Szkoła Policealna Pascal. Ma w ofercie kierunki zawodowe i medyczne, które wpisują się w zapotrzebowanie na pracowników w tym regionie. Znajdziesz wiele perspektywicznych zawodów i dla humanistów, i umysłów ścisłych. Pascal posiada uprawnienia szkoły publicznej, wydaje zaświadczenia do urzędów oraz legitymacje. Szkoła tworzy przyjazne środowisko w realu i świecie wirtualnym, dzięki aplikacji mobilnej i platformie e-learningowej.

Szczegóły dotyczące oferty Pascala w Płocku pod numerem telefonu: 24 362 73 72 .