Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Włocławek- miasto, które zawsze odgrywało ważną rolę w regionie

Miasto zaczęło pisać swoją historię ponad 1000 lat temu. W miejscu, w którym rzeka Zgłowiączka wpada do Wisły osiedlili się ludzie- przedstawiciele kultury łużyckiej. Był to początek późniejszego grodu, historycznej stolicy Kujaw, a obecnie znaczącego w regionie miasta. Włocławek jest jednym z najstarszych miast w Polsce, a przy tym leży w centralnej części kraju, przy autostradzie A1 i międzynarodowej drodze Morze Batyckie – Morze Czarne. Jego historia nieodłącznie wiąże się z najdłuższą rzeką w Polsce. To ona w ciągu dnia przyciąga spragnionych odpoczynku i wodnych atrakcji. A wieczorem odbija światła miasta, tworząc niezwykły klimat.

Włocławek jest trzecim co do wielkości miastem województwa kujawsko- pomorskiego. Jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz oświatowym regionu. Przy ulicy Przechodnia, tuż obok Placu Wolności, mieści się Szkoła Policealna Pascal. Ze swoją ofertą idealnie wpisuje się w rynek pracy regionu.


Udostępnione na licencji CC przez Artur Czachowski from Poland

Gryf nadal strzeże Włocławian?

Włocławska legenda głosi, że Włodzisław (od jego imienia wzięła się nazwa miasta) szukał terenów do założenia osady. W lesie spotkał gryfa – pół lwa, pół orła. Ten pozwolił mu zbudować osadę, ale był warunek. Ludzie mieli dbać o puszczę. Jednak gdy lasy trafiły pod władanie kościoła, sukcesywnie znikało drzewo za drzewem. W ich miejscu wznoszono mury, pomimo sprzeciwu ludzi. Podczas najazdu krzyżackiego, mimo że puszcza została wycięta, gryf ostrzegł ludność.

Legenda stała się podstawą do umieszczenia gryfa w herbie miasta. Jednak przez wieki zmienił on swój wygląd. Obecnie jest on w herbie wojewódzkim.

File:Włocławek-view for Zawiśle.jpg
Udostępnione na licencji CC przez Mariochom

Setki zabytków

Sercem miasta jest Plac Wolności, przy którym mieszczą się zabytkowe kamienice i budynki wielorodzinne. Datowane na połowę XIX w. i początek XX w. Od dziesięcioleci elementem charakterystycznym Placu Wolności są kompozycje kwiatowe.

W mieście pełno jest historycznych śladów, w obszarze gminy sklasyfikowanych jest ponad 800 zabytków. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Początki kościoła są datowane na XIV wiek. Kolejne zabytki otaczają Plac Kopernika. Swoją drogą wg niektórych źródeł, astronom pobierał nauki we Włocławku, w Wyższym Seminarium Duchowym. Przechadzając się ulicą 3 Maja, Przedmiejską i Brzeską mija się klasycystyczne budynki z XVIII w.

Zawiśle ze Śródmieściem łączy most im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Stalowy most ma długość 620 m, a szerokość 9 m. Robi wrażenie za dnia i nocą, podobnie jak tama na Wiśle. Włocławianie mają coś jeszcze, gorejący krzew Mojżesza – dokładnie ten, o którym jest wzmianka w Starym Testamencie.

Udostępnione na licencji CC przez M.

Pascal w sercu miasta

Na ulicy Przechodniej 5/2 mieści się Szkoła dla Dorosłych Pascal. Jest to jedna z ulic, na których czuć ducha starego Włocławka. To świetne miejsce do nauki! Zwłaszcza że Pascal oferuje kształcenie na kierunkach zawodowych i medycznych, wpisując się w zapotrzebowanie na pracowników w regionie. Posiada uprawnienia szkoły publicznej. Nauka nie pociąga za sobą kosztów. Wymagana jest chęć do podnoszenia kwalifikacji, rozszerzania kompetencji bądź też do przebranżowienia się. Szkoła wydaje legitymację i zaświadczenia do urzędów. Słuchacze mają do dyspozycji aplikację mobilną oraz panel słuchacza. Górnej granicy wieku nie ma!

Więcej informacji dotyczących kształcenia w Pascalu we Włocławku w sekretariacie szkoły pod numerem telefonu: 54 425 11 25.