Ełk- w centrum Zielonych Płuc Polski

Największe miasto Mazur. I obok Giżycka oraz Mikołajek najchętniej odwiedzane przez turystów. Choć nie powinno to dziwić, bo oferuje wszystko, czego może turysta oczekiwać na urlopie. Dziewicza natura, bliskość rzeki i jeziora o tej samej nazwie. A zaledwie 20 km dalej sto jezior. Kiedyś był osadą rybacką, dziś stolica Mazur i największy ośrodek przemysłowy w regionie. Poza tym to w Ełku sporo się dzieje również na płaszczyźnie rozrywkowej i kulturalnej. A młodzi mieszkańcy mogą kształcić się w szkołach wyższych i policealnych. To tu funkcjonuje jedna z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Zatrudnienie można znaleźć w dobrze znanych dużych firmach, jak i opcją jest własny biznes na preferencyjnych warunkach.

File:Ełk osiedle Jeziorna 25.05.2020 2 APL.jpg
Twórca:  1957birth udostępnione na licencji Creative Commons

Malownicze położenie

Mazury są jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Krystalicznie czysta woda, tereny nieskażone ręką człowieka, miejsca ciche, oddalone od zgiełku miast, sprzyjają ładowaniu akumulatorów i aktywnemu odpoczynkowi. Ełk leży na Pojezierzu Ełckim, które wchodzi w skład Pojezierza Mazurskiego. I w samym środku Zielonych Płuc Polski. To oznacza unikatowość w wielu aspektach: czystego powietrza, różnorodności przyrody, kompleksów leśnych, jezior i bardzo smacznej regionalnej kuchni.
Pierwszym plemieniem, które doceniło te walory, byli jaćwingowie, określani ludem bałtyckim. Używali języka jaćwińskiego bądź dialektu pruskiego. Byli spokrewnieni z Litwinami i Prusami.

File:Ełk-ul.Wojska Polskiego.jpg
Twórca: Ath29 udostępnione na licencji Creative Commons

Śródmieście – perła Grudziądza

Zanim jeszcze miasto uzyskało prawa miejskie, śródmieście tętniło już życiem. Wjeżdżając do miasta, przejeżdżamy przez most, z którego rozpościera się widok na gotyckie spichrze, usytuowane na skarpie nad Wisłą. Od 2017 roku są na liście Pomników Historii. W początkowym etapie pełniły funkcję murów obronnych. A w późniejszym czasie żyzna ziemia chełmińska dawała coraz więcej plonów, dlatego powstały spichlerze. Nieopodal ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku.

Stare Miasto zachowało układ urbanistyczny sprzed wieków. A miasto znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Tworzą go miasta z Danii, Niemiec i Polski, które cechuje ceglana architektura gotycka. I takie właśnie jest Stare Miasto. Tworzące je kamienice, wzniesione z cegły w stylu barokowym, wykończone reprezentacyjnym szczytem, zastąpiły drewniane, które uległy pożarom i zniszczeniom. Na kamienicach można spotkać tabliczki upamiętniające wydarzenia i ludzi, Mikołaja Kopernika i Mikołaja z Ryńska. Wychodząc z rynku ulicą Kościelną dojdziemy do kościoła św. Mikołaja, wybudowanego w stylu gotyckim. Na Starym Mieście można podziwiać kilka zabytków sakralnych. Będąc w Grudziądzu, warto też wybrać się do zajezdni tramwajowej z XIX wieku i do ogrodu botanicznego.
File:Ełk zamek 09.09.2017 RT.jpgTwórca: 1957birth udostępnione na licencji Creative Commons

Kamienice z XIX wieku, zabudowa z czasów Polski Ludowej i nowoczesność

To wszystko w Ełku. W trakcie II wojny światowej miasto zostało w połowie zniszczone. Zaczęło rozkwitać, gdy działalność uruchomiły duże zakłady. Dziś, przechadzając się uliczkami miasta, można podziwiać zróżnicowaną architekturę. Największym osiedlem pod względem liczby ludności jest Centrum, określane również Śródmieściem. To w jego obszarze mieści się Kościół św. Wojciecha z XIX wieku, utrzymany w stylu gotyckim. Zaś przy ulicy Armii Krajowej 21 zabytkowy budynek Szkoły Artystycznej- to co ją wyróżnia, to niezwykła iluminacja świetlna. A przy ulicy Piłsudskiego 4 mieści się ratusz. Nieopodal niego, na ul. Moniuszki, mieszkali niegdyś najważniejsi ełczanie.

File:Poland Elk View.jpg
Twórca: 1970gemin udostępnione na licencji Creative Commons

Spacer starym mostem, odpoczynek na plaży

Choć Ełk nie ma wielu zabytków, to zachwycają niezwykłością. Choćby most z 1913 roku, ruiny Zamku Krzyżackiego, zabytkowa sala sportowa i  kamienice z XIX, XX wieku przy ul. 1 Maja 11 i Armii Krajowej 23 i 25. Poza tym sporą atrakcją jest Kolej Wąskotorowa – świetny sposób na poznanie Ełku w starodawny sposób. Miasto ma również plażę i zachęca nie tylko do opalania, bo można wypożyczyć sprzęt wodny.

File:Gmina Ełk Ełk ul. Zamkowa most na jeziorze Ełckim.JPGTwórca: Historyczka udostępnione na licencji Creative Commons

Liceum i szkoła policealna w Ełku

W Ełku funkcjonuje kilka szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Swoją placówkę, przy ulicy Wojska Polskiego, ma Szkoła Policealna Pascal. Idealnie uzupełnia ofertę edukacyjną regionu, wpisując się w oczekiwania absolwentów szkół średnich. W ofercie również liceum dla dorosłych. Ulica Wojska Polskiego jest jedną z najstarszych i jedną z głównych ulic miasta. Z niej łatwo dojechać wszędzie. Ponadto, uważana jest za jedną z najbardziej reprezentatywnych ulic miasta (do XIX wieku nazywana Hauptstraße).

Szkoła oferuje kształcenie na wielu przyszłościowych kierunkach. Wśród nich są medyczne, związane z branżą beauty oraz bogata oferta kursów. Poza tym liceum w trzy lata i kształcenie jednoroczne. To miejsce, w którym za naukę nie płacisz. Za to otwierają się drzwi do pracy w różnych branżach, w Ełku, w innych miastach Polski i za granicą.

Edukacja w takim otoczeniu, bliskości wody, plaży miejskiej, a zarazem wśród nowoczesnej zabudowy i z bogatą ofertą rozrywkową to idealne połączenie.