Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Otwock- parkowe miasto ze świdermajerami

W odległości 25 km od stolicy, leży malowniczo położone miasteczko Otwock. Ponad 40 proc. jego obszaru to tereny leśne, dlatego określane jest miastem parkowym. Jego zachodnią granicę wyznacza najdłuższa rzeka w naszym kraju, Wisła. A przez nie przepływa Świder, który uchodzi do Wisły. Po części ujście jest w granicach miasta, w dzielnicy Świder Wielki. Otwock liczy około 42 tys. mieszkańców, ale nie jest zaściankiem stolicy. To prężnie rozwijające się miasto, świetnie skomunikowane z okolicą, cieszy się niskim bezrobociem i kusi inwestorów atrakcyjnością regionu.

Perspektywy pracy i zachęcające tereny pod budowę nowych mieszkań to nie wszystko co oferuje Otwock. Młodzi ludzie mogą kształcić się w różnych kierunkach. A samo miasto ma też atrakcyjną propozycję kształcenia w szkołach policealnych. W samym centrum mieści się placówka Szkoły Pascal.

Polska Otwock Wielki - Darmowe zdjęcie na PixabayUdostępnione w ramach licencji CC przez MOs810

W środku Mazowsza

Popularność Otwocka Sanatoryjnego zaczęła się pod koniec XIX wieku. Wówczas to powstała Droga Żelazna Nadwiślańska. Otwarcie linii kolejowej oraz działalność karczewskiego doktora Józefa Mariana Geislera dały początek uzdrowiskowemu charakterowi miasta. Ponad 100 lat temu, to właśnie tam leczono choroby płuc, w tym gruźlicę. Z biegiem czasu powiększyła się nie tylko liczba sanatoriów, ale też domów letniskowych. A tu przysłużył się Michał Elwiro Andriolli- malarz, ilustrator i rysownik, tworzący w nurcie romantycznym. Miasto było chętnie odwiedzane przez elity, gościło Józefa Piłsudskiego i Władysława Reymonta.

File:Swider River Valley in Otwock (1).jpgUdostępnione w ramach licencji CC przez MOs810

Świdermajery

Świder jest nie tylko rzeką przepływającą przez Otwock, lecz nieodłącznie wiąże się też ze stylem w architekturze XIX wieku. O Świdrze pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. I on jest twórcą nazwy świdermajer, nawiązującej do biedermeier. Nieco żartobliwie i z przekąsem, za to dziś mamy polski odpowiednik popularnego w XIX wieku i na początku XX wieku stylu w Europie, który przede wszystkim widoczny był w architekturze. W Otwocku początek dał mu wspomniany wcześniej Andriolli.

Otwock jest świetnym sposobem na poznanie z bliska świdermajerów, które stawały wzdłuż nadwiślańskiej kolei. Wystarczy wybrać się na ulicę Andriollego 75, gdzie mieści się Cukiernia Sosenka. Natomiast jednym z największych i najpiękniejszych wśród wszystkich świdermajerów jest budynek dawnego pensjonatu Adama Gurewicza (również sanatorium). Mieści się on przy ulicy Armii Krajowej 8. Dziś jest już po odbudowie, ale zachowano jego przedwojenny charakter. Takich pereł świdermajerów niestety nie zostało wiele. Poza nimi, odwiedzając Otwock, przyjemnie jest również posiedzieć w odnowionym niedawno Parku Miejskim.

File:Otwock Wielki - Pałac.jpgUdostępnione w ramach licencji CC przez Annkes

Pascal przy ulicy Andriollego

Ważna postać dla Otwocka, Michał Andriolli, ma swoją ulicę w mieście. I przy niej, pod numerem 8, mieści się placówka Szkoły dla dorosłych Pascal. To centrum miasta. Z tego miejsca wszędzie jest blisko, do sklepów, punktów gastronomicznych, urzędów i do Parku Miejskiego. Pascal idealnie wpisuje się w potrzeby edukacyjne młodych ludzi z tego regionu. W ofercie szkoły są kierunki medyczne i zawodowe. Kwalifikacje można zdobyć w rok bądź dwa lata. Nie jest wymagana matura. A nauka odbywa się w przyjaznym środowisku. Mocno wspierana jest przez nowoczesną technologię, innowacyjną platformę e-learningową i funkcjonalną aplikację mobilną.

Szczegółowe informacje dotyczące kształcenia w bezpłatnej Szkole Policealnej Pascal w Otwocku, uzyskasz pod numerem telefonu: 22 243 55 52.