Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Grudziądz – miasto na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego

[:pl]Położony po prawej stronie Wisły Grudziądz, w województwie kujawsko- pomorskim, zamieszkuje ponad 94 tys. mieszkańców. Miasto słynie z kilkuwiekowej tradycji, niezwykłej zabudowy śródmieścia i licznych zabytków. Panoramę miasta i jego urok docenił jeden z najlepszych polskich reżyserów Andrzej Wajda. W 2008 roku Grudziądz stał się planem dla filmu „Tatarak”. A mieszkańcom pozostała scena postawiona w plenerze, na której w okresie letnim odbywają się różne imprezy kulturalno- rozrywkowe.

File:Grudziądz view 02.jpg
Twórca: Sirleonidas udostępnione na licencji Creative Commons

Dogodne położenie i baza wypadowa

Miasto leży w obszarze Kotliny Grudziądzkiej, zwanej również Basenem Grudziądzkim. I stanowi wrota od południa do zwiedzania zamków krzyżackich na terenie ziemi Chełmińskiej, od wschodu do Pojezierza Iławskiego, a od zachodu do Borów Tucholskich. Leży przy drodze krajowej E75, która jest często wybierana przez mieszkańców południa, by dotrzeć nad Bałtyk. Z niego także blisko na Warmię i Mazury. Pod względem turystycznym ma do zaoferowania bardzo wiele i jest też świetną bazą wypadową.

File:Brama Wodna Grudziądz.JPG
Twórca: Łukasz Dąbrowski udostępnione na licencji Creative Commons

Śródmieście – perła Grudziądza

Zanim jeszcze miasto uzyskało prawa miejskie, śródmieście tętniło już życiem. Wjeżdżając do miasta, przejeżdżamy przez most, z którego rozpościera się widok na gotyckie spichrze, usytuowane na skarpie nad Wisłą. Od 2017 roku są na liście Pomników Historii. W początkowym etapie pełniły funkcję murów obronnych. A w późniejszym czasie żyzna ziemia chełmińska dawała coraz więcej plonów, dlatego powstały spichlerze. Nieopodal ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku.

Stare Miasto zachowało układ urbanistyczny sprzed wieków. A miasto znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Tworzą go miasta z Danii, Niemiec i Polski, które cechuje ceglana architektura gotycka. I takie właśnie jest Stare Miasto. Tworzące je kamienice, wzniesione z cegły w stylu barokowym, wykończone reprezentacyjnym szczytem, zastąpiły drewniane, które uległy pożarom i zniszczeniom. Na kamienicach można spotkać tabliczki upamiętniające wydarzenia i ludzi, Mikołaja Kopernika i Mikołaja z Ryńska. Wychodząc z rynku ulicą Kościelną dojdziemy do kościoła św. Mikołaja, wybudowanego w stylu gotyckim. Na Starym Mieście można podziwiać kilka zabytków sakralnych. Będąc w Grudziądzu, warto też wybrać się do zajezdni tramwajowej z XIX wieku i do ogrodu botanicznego.

Twórca: Sludge G  udostępnione na licencji Creative Commons

Przyszłościowe kierunki w Szkole Policealnej Pascal w Grudziądzu

Nieopodal ulicy Portowej, na al. 23 stycznia, mieści się Szkoła Policealna Pascal. W tym roku po raz kolejny będzie sponsorem klubu żużlowego GKM Grudziądz. To w tym miejscu możesz kontynuować naukę po ukończeniu szkoły średniej za darmo. A jeśli nie masz matury, a chcesz ją zrobić, to w ofercie Pascala również jest liceum dla dorosłych. Zróżnicowana oferta pod względem kierunków, od medycznych, przez administracyjne, po techniczne to propozycja dla każdego, kto chce zdobyć atrakcyjny, przyszłościowy zawód. Poza tym szkoła oferuje kształcenie na kierunkach jednorocznych.
Platforma e-learningowa, aplikacja, doświadczona kadra, pozytywna atmosfera i możliwość spotkania ciekawych ludzi – to wszystko i dużo więcej czeka w Pascalu.[:]