Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Nauka w czasach pandemii

Obostrzenia wprowadzane przez rząd, które mają na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, stawiają przed nami szereg wyzwań na różnych płaszczyznach. Szczególny wpływ mają one na funkcjonowanie placówek edukacyjnych, które muszą dostosować się do nowego reżimu sanitarnego bądź całkowicie przestawić się na tryb zdalny. Nauka w czasach pandemii to jednak nie tylko zupełnie nowe zadania dla dyrekcji szkół czy pedagogów. To przede wszystkim zupełnie nowa sytuacja dla wszystkich uczniów, w tym także słuchaczy naszych szkół policealnych.

Jak radzić sobie w rzeczywistości dyktowanej przez wirusa SARS-CoV-2, aby nauka w czasach pandemii nie była czasem straconym?

Nowy reżim sanitarny

Gdy możliwe jest prowadzenie zajęć w trybie stacjonarnym, na każdym z nas spoczywa obowiązek przestrzegania kilku niezbędny zasad, które pomogą ograniczyć transmisję wirusa wśród osób przebywających na terenie szkoły. Kluczowa jest przede wszystkim maksymalna higiena – dezynfekcja oraz częste mycie rąk. Pamiętajmy ponadto o konieczności zachowania dystansu, a w przestrzeniach wspólnych, gdzie nie jest to możliwe, zasłaniajmy nos i usta maseczką.

Nauka w czasach pandemii COVID-19 to w tym przypadku świadomość odpowiedzialności za siebie i innych, co oznacza także pozostanie w domu już przy pierwszych objawach przeziębienia bądź innej infekcji.

Tryb zdalny

Jeśli ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju lub regionie niezbędne jest przeniesienie się ze szkół przed ekrany domowych monitorów, musimy stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Zdalna nauka w czasie pandemii wymaga od nas głównie zwiększonej samodyscypliny. Starajmy się w miarę możliwości jak najbardziej aktywnie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych online, a także nie zapominajmy o sprawdzaniu wszystkich kanałów komunikacji, z których korzysta szkoła. W tej trudnej dla wszystkich sytuacji, w trosce o naszych słuchaczy, zajęcia w szkołach policealnych Pascal odbywają się zdalnie – przez specjalną platformę e.pascal.edu.pl. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko w kontekście koronawirusa, bez uszczerbku na jakości nauki na wszystkich kierunkach.

Pomóc w nauce w czasie pandemii COVID-19 może nam również dobra organizacja pracy – wyznaczenie konkretnych godzin na wykonywanie zadań wyznaczonych przez prowadzącego czy też samodzielne poszerzanie wiedzy z interesujących nas tematów.