Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Stres przed egzaminem – jak obrócić go na korzyść?

Tak naprawdę niewiele jest osób, które zdają je bez lęku. Większość z nas odczuwa mniejszy lub większy stres przed egzaminami, który objawiać może się na różne sposoby. Mogą pocić nam się dłonie, możemy z nerwów nie móc spokojnie usiąść, może drżeć nam głos, a nawet boleć brzuch lub głowa. Poza tym może on objawiać się problemami z koncentracją, natłokiem myśli (najczęściej tych negatywnych), a także lukami w pamięci i poczuciem bezradności.

Zarówno sygnały wysyłane przez nasze ciało, jak i umysł zestresowany zbliżającym się sprawdzianem naszej wiedzy lub umiejętności mogą skutecznie uniemożliwić nam osiągnięcie wyników, na które przecież tak ciężko zapracowaliśmy, przygotowując się do egzaminu. Jak sobie w takim razie z tym poradzić? Jak obrócić stres przed egzaminem na naszą korzyść?

1. Etap nauki i przygotowań

Jeżeli od egzaminu dzieli nas jeszcze kilka tygodni, nie powinniśmy skupiać się na celu, jakim jest uzyskanie pozytywnej oceny, lecz na tym, w jaki sposób chcemy ów cel osiągnąć. Naszą uwagę musimy więc skoncentrować na nauce i przygotowaniach. Materiał, który mamy do przyswojenia, powinniśmy podzielić tak, abyśmy mogli poświęcić odpowiednią ilość czasu na każdą jego część. Poza tym musimy przy tym uwzględnić czas na relaks oraz aktywność fizyczną, co pozwoli nam odświeżyć umysł i zredukować napięcie. Sam spacer lub spotkanie z przyjaciółmi będzie doskonałą odskocznią. Nie możemy również lekceważyć potrzeby snu, ponieważ jego zbyt mała ilość nie tylko utrudni nam przyswajanie nowych informacji, ale i zwiększy odczuwany lęk i stres.

2. Bezpośrednio w sytuacji stresowej

W momencie, gdy zaczynamy już odczuwać objawy lęku czy też napięcia, możemy zastosować kilka sposobów pozwalających szybko przywrócić równowagę. Przede wszystkim należy skupić się na oddechu. W tym celu warto już nawet na pół minuty zamknąć oczy i skoncentrować się na kolejnych, głębokich wdechach i wydechach. Gdy wyrównamy już oddech, szybko poczujemy się spokojniejsi i łatwiej będzie nam skupić się na udzielaniu odpowiedzi.

Innym godnym uwagi sposobem na stres podczas egzaminu jest skupienie swojej uwagi na tym, co właśnie widzimy. Skupienie się choćby na chwilę na jakimś przedmiocie bądź na tym, co dzieje się za oknem, również pomoże nam pokonać wzbierające w nas negatywne emocje.

Zarówno w trakcie przygotowań, jak i podczas samego egzaminu nie możemy zapominać, że to nic złego, jeśli nie odpowiemy na jakieś pytanie czy nawet nie zdamy testu w pierwszym terminie. Poddawanie się irracjonalnym myślom, które każą nam wierzyć, że nie uda nam się osiągnąć celu, wzmaga napięcie i sprawia, że zapominamy o naszej pracy włożonej w naukę czy też wcześniejszych osiągnięciach i sukcesach.