Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Jak zmotywować się do nauki?

[:pl]

Czasem jest nam wyjątkowo ciężko skupić się w trakcie przyswajania nowej wiedzy, czy nawet usiąść do książek lub notatek z zajęć. Szczególnie, jeśli temat wydaje nam się za trudny. Jak zmotywować się do nauki, żeby robić to z przyjemnością i przede wszystkim skutecznie?

Przygotuj plan działania

Dobra organizacja to połowa sukcesu. Nasz mózg także doceni to, że nauka rozłożona jest na kilka dni zamiast skumulowana i pozostawiona na ostatnią chwilę. Mniejsze partie materiału i tym samym krótszy czas, który każdego dnia będziesz poświęcać na przyswojenie nowych informacji, powinny od razu zwiększyć motywację do nauki.

Warto też pamiętać o nagrodach za każdy zrealizowany punkt naszego planu. Spacer po zapamiętaniu 20 nowych słówek, kostka czekolady za przeczytanie całego działu z podręcznika czy każda inna nawet najdrobniejsza rzecz, która sprawia nam przyjemność, powoduje, że nasz mózg zaczyna kojarzyć naukę z tymi właśnie nagrodami.

Znajdź odpowiednie miejsce

Większość z nas bałagan na biurku lub w pokoju, w którym będziemy się uczyć, skutecznie zdemotywuje do działania lub będzie odwracać uwagę od książek lub notatek. Warto zadbać więc przede wszystkim o czystość otoczenia. Można też wyjść poza schemat i poszukać zupełnie nowych miejsc. Dla niektórych idealnym miejscem będzie ulubiona kawiarnia, natomiast inni odnajdą motywację do nauki nad rzeką lub jeziorem.

Poproś kogoś o pomoc

Już sama świadomość tego, że ktoś bliski będzie sprawdzał naszą wiedzę, powinna skutecznie zmotywować nas do nauki. Przecież nie chcemy zawieść tej osoby! Prosząc kogoś o odpytanie nas z informacji z danej partii materiału, pamiętajmy o ustaleniu konkretnego terminu, żebyśmy nie mogli odkładać tego w nieskończoność.

Dobrym pomysłem będzie również praca z drugą osobą lub w większej grupie. Już sama obecność innych osób w takiej samej sytuacji jak my, powinna przekonać nasz mózg, że jest to odpowiedni czas i miejsce na przyswajanie nowych wiadomości. Umówieni z innymi osobami nie będziemy mogli również tak łatwo wymigać się ze spotkania.

Dzięki przeczytaniu tego artykułu, pierwszy krok do zmotywowania się do nauki masz już za sobą!