Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Jaki kierunek wybrać w szkole policealnej?

Nie zawsze mamy dokładny plan na to, czym chcielibyśmy zajmować się zawodowo. Jest to jednocześnie bardzo poważna decyzja, która może zdeterminować wiele lat naszego życia. Nie powinniśmy podejmować jej więc nazbyt pochopnie. Poza tym musimy mieć również na uwadze, że rynek pracy podlega nieustannym zmianom. Zawód, który jeszcze chwilę temu był być może nawet deficytowy, stosunkowo szybko może przestać nim być ze względu na dużą liczbę absolwentów, którzy rokrocznie uzyskują świadectwo potwierdzające ich kwalifikacje w danej profesji.

Chcąc kontynuować swoją edukację w szkole policealnej, warto wybrać taki kierunek, który będzie łączył nasze zainteresowania, predyspozycje i możliwości z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. W interesującej nas branży może być bowiem wiele różnych profesji – zarówno tych, które wykonuje obecnie już wielu wykwalifikowanych specjalistów i rynek jest już po prostu przesycony, jak również takich, na które zapotrzebowanie nie maleje, a być może nawet w ciągu kilku najbliższych lat jeszcze bardziej wzrośnie.

Dlaczego w ogóle warto wybrać szkołę policealną?

Niewątpliwym atutem jest stosunkowo krótki okres kształcenia, po którym będziemy nie tylko dobrze przygotowani do wykonywania danego zawodu, ale i, jeśli zdamy zewnętrzne egzaminy, możemy otrzymać stosowne potwierdzenie uzyskanych przez nas kwalifikacji. Nauka w szkołach policealnych trwa z reguły jedynie dwa, trzy lub cztery semestry, a kończąc ją możemy posiadać powszechnie uznawany na rynku pracy dyplom. Poza tym w szkołach policealnych kładzie się równomierny nacisk na zdobywanie wiedzy teoretycznej oraz rozwijanie kompetencji praktycznych. Prowadzone są niezbędne ćwiczenia oraz zajęcia warsztatowe, a każdy słuchacz musi odbyć również praktyki. Co równie istotne oferta szkół policealnych dostosowywana jest do bieżącego zapotrzebowania na rynku pracy. Kierunki, które oferujemy w szkołach policealnych dla dorosłych Pascal, mogą więc znacząco ułatwić znalezienie zatrudnienia na interesującym nas stanowisku.

Jakie są najchętniej wybierane kierunki w szkołach policealnych?

W przypadku szkół policealnych dla dorosłych Pascal powodzeniem cieszą się w dużej mierze kierunki medyczne. Absolwenci liceów oraz techników, którzy chcą kontynuować u nas swoją edukację, często wybierają takie kierunki jak higienistka stomatologiczna, technik ortopeda, technik masażysta czy też opiekun medyczny, który daje naprawdę szerokie możliwości zatrudnienia.

Niesłabnące zainteresowanie zauważamy również w przypadku zawodów związanych z rozwijającą się wciąż branżą beauty, tj. technik usług kosmetycznych oraz – w ramach kształcenia jednorocznego – kurs na stylistkę/wizażystkę. Poza tym osoby kreatywne chętnie decydują się kształcić u nas także na kierunku florysta.

Spośród kierunków umożliwiających znalezienie pracy typowo umysłowej najczęściej wybierane są:

Co wziąć pod uwagę wybierając kierunek w szkole policealnej?

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, jeżeli nie ma się sprecyzowanych planów na przyszłość, wybierając kierunek w szkole policealnej warto zorientować się, jakich specjalistów poszukują aktualnie pracodawcy. Można zapoznać się m.in. z listą zawodów deficytowych czy też przejrzeć oferty pracy w popularnych serwisach internetowych. Kluczowe jest jednak uwzględnienie własnych zainteresowań i predyspozycji, które pozwolą nam naprawdę realizować się w danym zawodzie i odczuwać satysfakcję z wykonywanej pracy.

Nie istnieje oczywiście gotowe rozwiązanie idealne dla każdego. Dlatego też nikt nie powinien narzucać nam naszej drogi dalszego kształcenia się. Każdy z nas ma inne zainteresowania, inne potrzeby oraz inne możliwości w danym okresie. Naturalnie zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie w zawodzie, który jest deficytowy lub po prostu wciąż jest w danej branży miejsce dla nowych fachowców. Jeżeli jednak od dawna mamy sprecyzowane plany w stosunku do naszej kariery zawodowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił na wymarzonym kierunku.