Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Jakie kwalifikacje po kursie instruktor ds. terapii uzależnień? Gdzie można pracować?

Nikotyna, alkohol, narkotyki to jedne z najczęstszych uzależnień na świecie. Przybywa pracoholików i zakupoholików. Kolejnym rodzajem uzależnienia jest hazard. Uzależnienie to choroba przewlekła, dotykająca nie tylko uzależnionego, a wszystkich domowników. Przekłada się na relacje i sytuację w domu. W wielu przypadkach odnotowywana jest przemoc. Natomiast wychodzenie z uzależnienia wiąże się z porzuceniem nałogu, co często rodzi sprzeciw.

Zawód instruktor ds. terapii uzależnień, który można zdobyć zapisując się na roczny kurs w Pascalu, otwiera drzwi do pracy z osobami uzależnionymi pod okiem specjalisty. Jest to wymagająca empatii, zrozumienia i cierpliwości praca. Z drugiej strony dająca mnóstwo satysfakcji. Gdzie znajdzie zatrudnienie instruktor ds. terapii uzależnień?

Uzależnienia w Polsce

Z danych CBOS z 2019 r. wynika, że z roku na rok spada odsetek osób palących papierosy, co jest pozytywną informacją. Natomiast już tak dobrze nie jest, patrząc na statystki związane ze spożywaniem alkoholu. Polacy piją więcej mocniejszych trunków. Wzrasta również liczba zagrożonych pracoholizmem, według CBOS-u jest to już około 2,5 mln Polaków. Elementem ryzyka jest praca na swoim bądź stanowisko kierownicze. 27 tys. Polaków ma problem z uzależnieniem od hazardu. A kolejne liczby są równie wymowne, bo ponad milion (w większości kobiet od 15 roku życia) ma problem z kompulsywnym kupowaniem. Kolejne rodzaje uzależnień, pojawiły się wraz z nowoczesną technologią. Uzależnienie od internetu (siecioholizm), telefonu (fonoholizm) czy mediów społecznościowych to problemy, z którymi mierzą się obecnie terapeuci, wsparci właśnie przez instruktorów ds. terapii uzależnień.

Jakie kompetencje po rocznym kursie?

Drogę zawodową w obszarze pracy z osobami uzależnionymi można rozpocząć od rocznego kursu-jest w ofercie szkoły dla dorosłych Pascal. To opcja dla osób, które poszukują pomysłu na siebie, chcą robić coś, co daje satysfakcję. I dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w pracy w niełatwym środowisku. Na kursie w Szkole Policealnej Pascal przekazywana jest wiedza z wielu obszarów, między innymi z psychologii, psychopatologii, pierwszej pomocy, profilaktyki uzależnień. Dlatego kurs jest również dla osób, które borykają się w swoim środowisku z uzależnieniami. Dzięki temu są w stanie lepiej zrozumieć osobę uzależnioną i podjąć skuteczne działania, w porozumieniu z prowadzącym specjalistą. Po kursie absolwent planuje i prowadzi terapie pod okiem psychoterapeuty. Zna metody pracy z osobami uzależnionymi. Zajmuje się również wieloma dodatkowymi rzeczami, przykładem: zapisywanie na terapię, udzielanie informacji o możliwościach zerwania z nałogiem, wsparcie/kontakt z rodziną.

Gdzie można pracować?

Instruktorzy ds. terapii uzależnień są poszukiwani przez: poradnie psychoterapeutyczne, fundacje, stowarzyszenia, szpitale, warsztaty zajęciowe, ośrodki leczenia uzależnień, grupy wsparcia i wszelkiego rodzaju instytucje, które zajmują się leczeniem uzależnień. Praca jest bardzo ciekawa, przede wszystkim dla osób, które lubią wyzwania. Każdy uzależniony to inny przypadek i inne wyzwanie.

Po ukończeniu kursu, Szkoła Policealna Pascal wydaje certyfikat i zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Źródło:

https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_104_19.PDF

https://dziendobry.tvn.pl/a/polacy-pija-coraz-wiecej-alkoholu-po-jakie-trunki-siegalismy-czesciej-w-ubieglym-roku

https://www.prawo.pl/zdrowie/od-czego-uzaleznieni-sa-polacy-wyniki-raportu-cbos-z-2019-r,495779.html