Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Czym jest szkoła policealna?

W Polsce posiadając wykształcenie średnie mamy różne możliwości, by kształcić się dalej, a co za tym idzie, zdobyć wiedzę niezbędną do wykonywania w przyszłości wybranego przez siebie zawodu. Dalsza edukacja nie ogranicza się bowiem wyłącznie do podjęcia studiów i wyboru między trybem stacjonarnym i niestacjonarnym. W przypadku wielu branż i zawodów nie jest dziś przecież konieczne uzyskanie tytułu licencjata, inżyniera bądź magistra i wstrzymanie się z podjęciem pracy zawodowej na kolejne trzy lub nawet pięć lat. Jedną z dostępnych opcji jest, które pozwolą nam szybciej realnie rozwijać swoją karierę zawodową, jest szkoła policealna. Czym ona jest? Jakie daje wykształcenie? Dlaczego warto uczyć się właśnie w tego typu placówce? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tą formą edukacji.

Kto może podjąć naukę w szkole policealnej?

W tego rodzaju placówkach kształcić mogą się wyłączenie te osoby, które posiadają już wykształcenie średnie. W przypadku osób, które dotychczas pobierały naukę w polskim systemie edukacji, będą to więc absolwenci liceów oraz techników. Co jest jednak dla wielu osób kluczowe w przypadku szkół policealnych to fakt, że brak matury, tak jak ma to miejsce w przypadku studiów czy innych szkół wyższych, nie jest w żadnym przypadku przeszkodą do podjęcia w nich nauki. Śmiało możemy więc zapisać się do takiej placówki zarówno wtedy, gdy bardzo dobrze zdaliśmy maturę, jak również wtedy, gdy z różnych względów nie udało się to nam bądź też nawet do niej nie podchodziliśmy. Sytuacje życiowe są przecież różne i wcale nas to nie przekreśla jako wartościowych, a co za tym idzie, pożądanych kandydatów na rynku pracy. Wystarczy tylko odpowiednio pokierować swoją dalszą edukacją.

Jak długo trwa nauka w szkole policealnej?

Wszystko zależy tak naprawdę od branży, która nas interesuje, oraz zawodu, w kierunku którego chcemy się kształcić. W przypadku niektórych kierunków, takich jak np. asystentka stomatologiczna czy florysta, nauka trwa tylko rok, tj. dwa semestry. Na technika usług kosmetycznych, technika administracji czy do wielu innych zawodów przyuczać będziemy się natomiast przez cztery semestry, a więc przez dwa lata. Poza tym wybrane kierunki, w tym m.in. kierunek technik farmaceutyczny, ze względu na specyfikę przyszłej pracy wymagają przerobienia większej ilości materiału. Nauka w ich przypadku trwa 2,5 roku, czyli 5 semestrów. Warto jednak pamiętać, że to maksymalny okres edukacji w tego rodzaju placówkach, a zajęcia odbywają się wyłącznie w weekendy. Możemy więc śmiało podjąć pracę, by także poza zajęciami zdobywać już realne doświadczenie zawodowe.

Na jakich kierunkach można uczyć się w szkole policealnej?

Klika z nich przedstawiliśmy przed chwilą, jednak to oczywiście nie wszystkie możliwości dalszego kształcenia się w ramach szkoły policealnej. Oferta PASCAL obejmuje bowiem naprawdę szeroki wybór kierunków medycznych oraz z wielu innych bardzo atrakcyjnych (także pod kątem przyszłego zatrudnienia) branż. Do tych medycznych uzyskać tu można bowiem nie tylko tytuł technika farmaceutycznego czy asystentki stomatologicznej, lecz także technika ortopedy, terapeuty zajęciowego, opiekuna medycznego czy nawet podologa. Niemedyczne kierunki to natomiast m.in. technik BHP, technik archiwista, opiekunka dziecięca oraz technik ochrony fizycznej osób i mienia.

Ile kosztuje nauka w szkole policealnej?

Mimo tego, że nauka odbywa się niejako w trybie niestacjonarnym, a więc w weekendy, i placówki te bardzo często są placówkami niepublicznymi, ich słuchacze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z dalszą edukacją. W PASCAL możesz więc uczyć się całkowicie bezpłatnie – za darmo. Co więcej, słuchacze prowadzonych przez nas kierunków mogą dodatkowo korzystać z atrakcyjnych zniżek u naszych partnerów.

Jak przebiega proces rekrutacji do szkoły policealnej?

Aby zapisać się do niej, wystarczy de facto się do niej po prostu zgłosić i dostarczyć niezbędne dokumenty. W PASCAL przyszli słuchacze mogą wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na naszej stronie internetowej. Później to my oddzwaniamy i zapraszamy do sekretariatu w wybranym przez daną osobę mieście, by dopełnić formalności. Nie ma więc żadnych wpisowych czy egzaminów wstępnych. Kandydaci muszą mieć tylko na uwadze, że liczba miejsc na poszczególnych kierunkach jest ograniczona.

Czy uczeń szkoły policealnej posiada legitymację?

Tak – każda osoba zapisana do szkoły policealnej otrzymuje bezpłatnie legitymację. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 24 roku życia mogą więc korzystać dzięki niej ze zniżek w PKP czy komunikacji miejskiej. Nasi słuchacze mają ponadto status ucznia, który pozwala m.in. pobierać rentę rodzinną czy też w dalszym ciągu podlegać pod ubezpieczenie społeczne rodziców, a co za tym idzie, otrzymywać wyższe wynagrodzenie w pracy.

Jakie wykształcenie posiada absolwent szkoły policealnej?

Obecnie, tj. po reformie systemu edukacji z 2017 roku, placówki tego typu należą do szkół ponadpodstawowych. Oznacza to, że ich absolwenci w dalszym ciągu posiadają wykształcenie średnie. Dlatego też, mimo tego, że uzyskali je już po ukończeniu liceum bądź technikum, nie otrzymają oni wykształcenia wyższego. Ono przysługuje wyłącznie tym, który uzyskali tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Poza tym fakt zdania egzaminów zawodowych nie jest też jednoznaczny z uzyskaniem wykształcenia zasadniczego zawodowego, które przysługuje absolwentom ZSZ, czyli tzw. zawodówek, oraz szkół branżowych.

Ukończenie nauki na wybranym kierunku w PASCAL i zdanie stosownych egzaminów państwowych daje natomiast inne korzyści pod kątem potwierdzenia zdobytych kwalifikacji.

Jaki tytuł uzyskać może absolwent szkoły policealnej?

Słuchacze, którzy pozytywnie zdadzą przewidziane w programie egzaminy zawodowe, zyskają możliwość posługiwania się tytułem technika, specjalisty bądź innym równoważnym na poziomie ISCED4. Otrzymają też stosowny dyplom, który będzie potwierdzał zdobyty przez nich tytuł oraz kwalifikacje zawodowe. W związku z tym, mimo tego, że po ukończeniu szkoły policealnej, nie zmienia się w zasadzie nasz stopień wykształcenia, zyskujemy coś bardzo wartościowego na rynku pracy – potwierdzenie naszej wiedzy oraz realnych umiejętności w konkretnym zawodzie, do którego się przyuczaliśmy. Tytuł wraz z dyplomem potwierdzają więc, że jesteśmy gotowi rozpocząć pracę na odpowiadającym im stanowisku.

Jakie korzyści i możliwości na rynku pracy daje ukończenie szkoły policealnej?

Tak, jak wspomnieliśmy przed chwilą, bycie absolwentem tego typu placówki, daje nam praktyczną wiedzę i realne umiejętności (potwierdzone dyplomem!) niezbędne do wykonywania interesującego nas zawodu. Potencjalni pracodawcy są ponadto świadomi, że w szkołach policealnych, kładzie się odpowiednio duży nacisk na rozwijanie fachowości i zdobywanie doświadczenia zawodowego, zamiast skupiania się wyłącznie na teorii. Poza tym słuchacze zdecydowanie szybciej uzyskują konkretne kwalifikacje i mogą też podejmować pracę jeszcze przed zakończeniem nauki ze względu na jej weekendowy tryb.

Szkoła policealna to sprawdzona opcja dla wszystkich tych, którzy chcą możliwie szybko uzyskać nie tylko niezbędną wiedzę, lecz przede wszystkim także realne doświadczenie zawodowe, które pozwoli im pewnym krokiem wejść na rynek pracy. Warto pamiętać także, że podjęcie nauki w takiej placówce to także możliwość skutecznego przebranżowienia się w momencie, gdy poczujemy, że obrana przez nas wcześniej ścieżka kariery nie jest jednak tym, co chcemy robić aż do emerytury. Mnogość kierunków, na których możemy kształcić się w takich miejscach, jak np. PASCAL, oraz możliwość zdania państwowych egzaminów zawodowych dodatkowo będą zwiększać nasze szanse na zatrudnienie, a my nie będziemy musieli poświęcać wielu lat na edukację i zdobycie nowego zawodu.

Jeśli chcesz więc zmienić branżę lub też jesteś bezpośrednio po liceum bądź technikum i zastanawiasz się, co dalej, koniecznie sprawdź aktualną ofertę szkół policealnych PASCAL! Jesteśmy pewni, że znajdziesz u nas dobry kierunek dla siebie!

Hearing test with tuning forkblog_studia