Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Domowe sposoby na pamięć i koncentrację

Ucząc się do egzaminu czy też w trakcie lekcji nie możesz się skupić? Coraz ciężej przychodzi Ci przyswajanie nowych informacji? Nie musisz wcale pędzić do apteki po reklamowane w Internecie czy telewizji suplementy diety. Istnieje kilka domowych sposobów na pamięć i koncentrację, które możemy Ci polecić, jeśli Twoje problemy nie są oczywiście skutkiem choroby lub innych dolegliwości wymagających konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, jak istotne dla kondycji naszego mózgu są odpowiednie ćwiczenia. Jednak i one nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, gdy będziemy permanentnie przemęczeni lub nie dostarczymy organizmowi składników wspierających układ nerwowy.

Odpowiednia ilość snu

Dla pracy naszego mózgu, w tym dla utrwalania nowych informacji oraz możliwości skoncentrowania się na konkretnym działaniu, kluczowy jest wypoczynek i regeneracja w trakcie snu. Regularny, niczym niezmącony sen nocny poprawi funkcjonowanie mózgu, a także obniży poziom kortyzolu w organizmie, który ma negatywny wpływ zarówno na zdolność skupienia uwagi, jak również zapamiętywania. Warto więc zaplanować odpowiednią ilość przerw w trakcie pracy lub nauki, a także wygospodarować czas na sen i zadbać o dobre warunki do niego, wietrząc chociażby pomieszczenie przed położeniem się do łóżka.

Właściwa dieta

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem pod kątem poprawy pamięci i koncentracji jest zmiana sposobu odżywiania się. Aby wzmocnić układ nerwowy i zwiększyć efektywność mózgu, należy dostarczyć organizmowi szereg witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Dlatego też bardzo ważne miejsce w naszym menu powinny zajmować warzywa i owoce zawierające witaminy z grupy B, a także równie bogate w nie kasze czy pieczywo z pełnego ziarna. Poza tym dietetycy zalecają spożywanie zarówno ryb i jajek zawierających m.in. lecytynę wspierającą pracę mózgu, jak również oliwy z oliwek oraz oleju lnianego lub z pestek winogron, w których znajdziemy ważną dla układu nerwowego witaminę E. Jako przekąskę i dodatek do posiłków warto wprowadzić natomiast orzechy. W końcu nie bez powodu w sklepach znajdziemy tzw. mieszanki studenckie. Orzechy zawierają wiele różnych związków chemicznych wspierających pamięć i koncentrację.

3 proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację, które wykonasz w domu

1) Krzyżówki, sudoku oraz inne łamigłówki – być może kojarzą Ci się one przede wszystkim z pieczołowicie wypełniającymi je osobami starszymi. Często jednak nieświadomie, głównie dla rozrywki, wykonują one niezwykle ważne ćwiczenie dla umysłu, które realnie wspiera pamięć i zdolność koncentracji. Dziś bez problemu znajdziesz je nie tylko w tradycyjnych gazetach, lecz także online lub wśród darmowych aplikacji na smartfona.

2) Gry planszowe – to również bardzo przyjemny sposób na regularne ćwiczenie pamięci i koncentracji. Gry planszowe wymagają od nas logicznego, często również typowo analitycznego, a także kreatywnego myślenia. Poza tym niektóre tytuły zmuszają nasze szare komórki nie tylko do utrwalenia zasad danej gry, ale i do odświeżenia bardzo dawno przyswojonej wiedzy. Ich niewątpliwym plusem jest możliwość połączenia partyjki ze spotkaniem z przyjaciółmi. Na rynku znajdziesz jednak wiele propozycji dla jednego gracza, w które możesz grać w dowolnym miejscu i czasie.

3) Książki – i mamy tu na myśli dowolny gatunek literacki! Już nawet 30 minut codziennej lektury interesującego nas tytułu może poprawić naszą koncentrację, a docelowo także pamięć. Co istotne, dobrze, żeby były to tradycyjne wydania książek lub urządzenia przeznaczone do czytania e-booków. Wyeliminujesz w ten sposób negatywne oddziaływanie niebieskiego światła emitowanego przez ekrany monitorów czy smartfonów, które przy dłużej ekspozycji na nie może zaburzać koncentrację i pogarszać naszą pamięć.

Regularnie ćwicząc swój umysł poprzez rozwiązywanie krzyżówek bądź innego rodzaju łamigłówek, granie w gry planszowe oraz czytanie w skupieniu książek pozwoli Ci poprawić Twoją pamięć i koncentrację, a także zdolność łączenia faktów i szybkiego wychwytywania różnych niuansów. Jeśli nie zapomnisz przy tym o odpowiedniej ilości snu oraz prawidłowym odżywianiu się możesz mieć pewność, że robisz wszystko, co trzeba, by zwiększyć wydajność swojego mózgu.