Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Samokształcenie w czasie wakacji – jak wykorzystać czas wolny od szkoły na naukę?

Przynajmniej dwa miesiące wakacji? Słońce, plaża i błogie lenistwo? Między wakacyjnymi wyjazdami i spotkaniami z przyjaciółmi, warto zainwestować w siebie poszerzając wiedzę poprzez samokształcenie.

Jako mieszkańcy globalnej wioski, jaką jest dziś Ziemia, tak naprawdę uczymy się każdego dnia, przez całe swoje życie. Uczenie permanentne to wyzwanie współczesnego człowieka, który, aby nadążać za nieustannie zmieniającą się rzeczywistością, musi się cały czas dokształcać. Na szczęście narzędzi do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności mamy dziś całe mnóstwo – od podręczników, poradników oraz szkoleń po aplikacje na telefon czy chociażby sam Internet.

Czym jest samokształcenie?

Zanim przejdziemy do konkretnych możliwości, zastanówmy się, czym jest właściwie proces samokształcenia się. To świadome zdobywanie wiedzy i nowych kwalifikacji także z wykorzystaniem różnych form pomocy innych osób lub instytucji. Jednocześnie cele, treści czy też metody nauki dobierane są samodzielnie przez osobę uczącą się. Samokształceniem się będzie więc nauka z podręcznikiem w domu, ale także kurs czy też kontynuowanie edukacji w liceum lub szkole policealnej.

Jak wykorzystać wakacje do nauki?

Naturalnie tak długą przerwę od szkoły można wykorzystać na intensywny kurs języka obcego, kilkudniowe szkolenie z interesującej Cię dziedziny czy też wzięcie udziału w konferencji odbywającej się w tym czasie.

W wakacje wykorzystać możesz jednak bardziej niestandardowe metody nauki – zainstaluj sobie aplikację, z którą codziennie przyswoisz kilka nowych słówek, oglądaj obcojęzyczne filmy bez lektora czy wreszcie – wykorzystaj zagraniczny wyjazd do rozmów z „lokalsami”!

Jeśli chcesz rozwijać się w innym kierunku niż poszerzanie swoich umiejętności językowych, poszukaj ciekawych książek popularnonaukowych, dzięki którym nie tylko zdobędziesz nową wiedzę, ale i zrelaksujesz się na leżaku. Słuchaj podcastów, naucz się czegoś nowego z tutorialem na YouTube czy też zaobserwuj wartościowy profil na Instagramie.

Wiesz, że już samo przeczytanie tego artykułu także było elementem samokształcenia? Jesteś na dobrej drodze – wykorzystaj swoją chęć do nauki także w wakacje! Pamiętaj, że samokształcenie to stawanie się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy, ale i bardziej zadowolonym z siebie i swojego życia.