Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Rozmowa kwalifikacyjna – o czym pamiętać?

Może być ona stresująca dla nas zarówno na początku naszej kariery zawodowej, jak również za każdym razem, gdy w firmie, w której jesteśmy aktualnie zatrudnieni, nie widzimy już dla nas nowych możliwości rozwoju. Aby jednak zdobyć interesującą nas pracę, ważne jest nie tylko odpowiednio przygotowane CV oraz wyszczególniona w nim wiedza i doświadczenie. Niezwykle istotne jest również to, jak zaprezentujemy swoją osobę i posiadane przez nas umiejętności właśnie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Na co należy zwrócić uwagę i o czym musimy pamiętać przygotowując się do niej?

1. Bądź na czas!

Punktualność to coś, o co należy zadbać, jeszcze za nim rozmowa kwalifikacyjna się rozpocznie. O ile nie zatrzymają nas nieprzewidziane sytuacje losowe, nie powinniśmy pozwolić, aby rekruter czy też właściciel firmy na nas czekał. To nie jest w dobrym tonie w żadnej sytuacji i już na starcie stawia nas w złym świetle. Sprawdź więc dokładnie, ile zajmie Ci dotarcie w umówione miejsce i uwzględnij zapas czasu na ewentualne stanie w korkach lub opóźnienia komunikacji miejskiej.

2. Zadbaj o odpowiednią prezencję!

Właściwy wygląd to klucz do zrobienia dobrego wrażenia na samym początku rozmowy kwalifikacyjnej. Nasz strój czy fryzura to tak naprawdę pierwsze, co zobaczy rekruter bądź właściciel firmy. Dlatego też należy dopasować je do charakteru stanowiska, o które się ubiegamy. Innego stroju będzie oczekiwać pracodawca oferujący pracę w branży beauty niż ten, który chce obsadzić stanowisko w biurze lub gabinecie medycznym.

3. Przygotuj się merytorycznie!

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie jeszcze raz dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy oraz przedstawionym w niej opisem stanowiska. Dobrym posunięciem będzie również zapoznanie się zarówno z profilem działalności firmy, do której aplikujesz, jak również jej historią czy też misją oraz celami. Jeśli masz taką możliwość, zapoznaj się ze strukturą obowiązującą w firmie, a także jej aktualną ofertą. Większość tych informacji bez problemu znajdziesz na stronie internetowej firmy oraz na profilach w social mediach.

Poza tym zastanów się, o co możesz zostać zapytany w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i spróbuj przygotować adekwatne odpowiedzi. Przejrzyj w tym celu także swoje CV – przypomnij sobie swoje dotychczasowe obowiązki na wcześniejszych stanowiskach oraz zastanów się, co ciekawego możesz powiedzieć o swoim hobby. Przemyśl ponadto to, czego Ty oczekujesz od danej firmy w zamian za swoją pracę.

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne wsparte właściwym strojem oraz punktualnym przybyciem na miejsce to dobry start dla rozmowy kwalifikacyjnej bez względu na to, o jakie stanowisko właśnie się ubiegasz!