Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Nysa- miasto zwane Śląskim Rzymem

Po dziś dzień trwają spory, czy w Nysie jest więcej z Dolnego czy Górnego Śląska? Burzliwa historia i przemieszczająca się w dziejach historii granica pomiędzy tymi dwoma krainami, nie rozstrzygnęły póki co tej kwestii. Obecnie Nysa jest trzecim co do wielkości miastem województwa opolskiego. Uznawana za ważny ośrodek kulturalny, edukacyjny (korzenie sięgają XV wieku) i główny cel turystów wybierających to województwo.
Miasto położone jest na Przedgórzu Sudeckim, w pobliżu Otmuchowa (otoczonego dwoma jeziorami) i Głuchołaz (leżących u podnóża Gór Opawskich). Przepływa przez nie Nysa Kłodzka i od nazwy rzeki swoją wzięło miasto. Częścią Nysy jest zabytkowy park miejski, który rozbudowywano latami. A obecnie jest niezwykle piękną wizytówką. Zaś dla mieszkańców świetnym miejscem na spacery, uprawianie sportu i relaks.

Jedno z najstarszych śląskich miast

Z pozostawionych przez Jana Długosza zapisów wynika, że gród na miejscu obecnej Nysy założył Bolesław Krzywousty. Natomiast nie odgrywał on dużej roli w tamtym czasie. Osada zaczęła nabierać znaczenia w XII i XIII wieku.
Miasto stało się stolicą księstwa nyskiego i było nią przez prawie pół wieku. Przeżywało wzloty i upadki. A określenie Nysy Śląskim Rzymem wzięło się stąd, że swoją siedzibę mieli w nim wrocławscy biskupi. Miasto przeżyło wojny, przez dwa wieki było pod panowaniem pruskim, mierzyło się z zarazami, ale też było ważnym ośrodkiem handlowym.

Symbole minionych epok

Centralnym punktem miasta jest rynek w kształcie zaokrąglonego prostokąta, na który można wjechać samochodem. W okresie średniowiecza to w tym miejscu znajdował się plac targowy. A dziś można poczuć klimat starych czasów patrząc choćby na Dom Wagi Miejskiej. Ten symbol handlu powstał na początku XVII wieku. Możemy podziwiać też kamieniczki z XIX wieku, w stylu secesyjnym – obecnie odrestaurowane w pięknych pastelowych kolorach.
Na rynku znajduje się Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, uznawana za Pomnik Historii. Przez mieszkańców traktowana jak katedra. Będąc w Nysie warto odwiedzić również barokowy pałac biskupów wrocławskich, Carolinum (dziś liceum ogólnokształcące)- uczył się tu Michał Korybut Wiśniowiecki, Bastion św. Jadwigi. Miasto pełne jest urokliwych zabytków, kolejne to: Fontanna Trytona, Wieża Bramy Wrocławskiej, dzwonnica przy bazylice.

Darmowa szkoła policealna wspierająca lokalne inicjatywy

Za sprawą obecnych w Nysie biskupów, pierwsza szkoła parafialna powstała już w XV wieku. Dziś mieszkańcy Nysy mogą wybierać w kierunkach kształcenia. Nieopodal pięknej studni w Nysie, przy ul. Wrocławskiej 11 mieści się Szkoła Policealna Pascal. Blisko stąd też do ulic Kupieckiej i Teatralnej, otaczających bazylikę. W ofercie szkoły: liceum zaoczne, kursy jednoroczne, kierunki zawodowe i medyczne. Wszystkie wpisują się w obecne zapotrzebowanie na pracowników w różnych branżach. Wśród nich: Terapeuta Zajęciowy, Higienistka Stomatologiczna, Technik Usług Kosmetycznych, BHP, Florysta. Patrząc na Nysę, która jest centralnym punktem turystycznym województwa i ciągle się rozwija, warto w niej pozostać i kształcić się na atrakcyjnych kierunach.
Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, organizuje konkursy i wspiera różne inicjatywy.