Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Co dalej po szkole średniej – studia czy szkoła policealna?

Dla naszych dziadków czy nawet rodziców tytuł magistra nierozerwalnie wiąże się z prestiżem, ale i często także z ich własnymi z różnych względów niespełnionymi ambicjami. Poza tym pamiętają jeszcze czasy, gdy najważniejszy dla pracodawców był właśnie dyplom ukończenia szkoły wyższej. Liczba państwowych, ale i przede wszystkim prywatnych szkół wyższych, które rok w rok wypuszczają na rynek pracy tysiące nowych magistrów, a także poziom kształcenia na niektórych kierunkach sprawiły, że tytuł ten w wielu branżach coraz bardziej traci na znaczeniu. Dziś, by znaleźć dobrą pracę, liczą się bowiem przede wszystkim realne umiejętności kandydatów, a nie sposób, w który je zdobyli.

Najważniejsze wady oraz zalety szkół policealnych i studiów

Kształcenie się w szkole policealnej to z reguły rok do dwóch lat nauki, które po zdaniu odpowiednich egzaminów kończy się uzyskaniem konkretnych kwalifikacji. Poza tym dla osób, które nie podchodziły lub nie zdały matury, to idealny sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności cenionych przez pracodawców z interesujących ich branży.

Istotną wadą szkół policealnych, a przy tym jednocześnie zaletą studiowania będzie fakt, że istnieją nieliczne zawody, które wymagają ukończenia studiów wyższych, takie jak np. lekarz medycyny czy adwokat. Do wad szkolnictwa wyższego zaliczyć możemy natomiast czas niezbędny do uzyskania tytułu magistra, a dla niektórych osób, w przypadku studiów dziennych, ograniczone możliwości łączenia studiów z pracą zarobkową. Szkoła policealna działa w weekendy, nauka zawsze odbywa się w trybie weekendowym.

Co więc wybrać – szkołę policealną czy studia?

Jeśli zawód, który chcemy wykonywać, nie wymaga ukończenia szkoły wyższej, rozważając dalszą ścieżkę edukacji, powinniśmy brać przede wszystkim pod uwagę swoje potrzeby oraz aktualną sytuację życiową. Najprawdopodobniej w wielu przypadkach nie będzie miało większego sensu poświęcenie przynajmniej pięciu lat życia dla uzyskania tytułu magistra. Wtedy też lepszym rozwiązaniem może okazać się wybór szkoły policealnej, która już w kilka semestrów rzeczywiście przygotuje nas do pracy w interesującym nas zawodzie.