Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Całe życie w jednym zawodzie? Doszkalanie się lub całkowite przebranżowienie

I choć wielu z nas być może chciałoby pracować w tej samej firmie aż do emerytury bądź otworzyć własną działalność, którą prowadzić będziemy przez całe swoje życie zawodowe, rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Życie pisze dla nas różne scenariusze, a współczesny rynek pracy nie wygląda tak, jakim pamiętają go jeszcze nasi rodzice czy dziadkowie.

Konieczność ciągłego doszkalania się

Naturalnie w wielu branżach praca przez całe życie w jednym zawodzie (niekoniecznie ciągle w tej samej firmie!) jest jak najbardziej możliwa. Jeśli nie dopadnie nas przy tym tzw. syndrom wypalenia zawodowego, mamy naprawdę realne szanse na działanie w tej samej branży aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie możemy jednak zapomnieć, że zarówno dzisiejsi pracodawcy, jak również klienci, są niezwykle wymagający i będą oczekiwać od nas bycia na bieżąco zarówno z panującymi w branży trendami, jak i rozwojem aktualnej wiedzy z dziedziny, w której się specjalizujemy.

Przyjrzyjmy się dla przykładu gabinetom masaży relaksacyjnych. Przez lata oferując masaże wykonywane tymi samymi technikami możemy w końcu zauważyć, że grono naszych stałych klientów stale pomniejsza się, a nowych wcale nie przybywa. Warto więc regularnie poszerzać swoje kompetencje, zapisując się np. na roczny kurs dla biomasażystów.

Całkowite przebranżowienie

Niekiedy tracąc pracę w jednej firmie możemy mieć duży problem ze znalezieniem kolejnej. Nawet jeśli posiadamy odpowiednie doświadczenie i kompetencje. Poza tym z czasem może okazać się, że nasz wymarzony zawód, w którym kształciliśmy się wiele lat, nie przynosi nam tyle satysfakcji, ile byśmy sobie życzyli. Po wielu latach w jednej branży możemy również na własnej skórze odczuć, czym jest wypalenie zawodowe. Nie powinno nas to jednak całkowicie zatrzymać, ponieważ z łatwością znajdziemy zarówno szereg ciekawych kursów jednorocznych, jak i atrakcyjnych kierunków w szkołach policealnych, które pozwolą nam się szybko przebranżowić i na dobre odmienić ścieżkę kariery.

W szkołach Pascal przygotowaliśmy szeroki wybór kierunków medycznych, związanych z branżą beauty, a także takich, jak np. florysta, trener personalny z elementami fitness lub technik BHP.