Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Zmiana zawodu – jak się przebranżowić?

Od pewnego czasu czujesz frustrację i brak motywacji, a obowiązki w miejscu zatrudnienia przychodzą Ci z coraz większym trudem? Nie masz szans na podwyżkę czy rozwój, więc wydaje Ci się, że stoisz w miejscu? Nowa praca może rozwiązać Twoje problemy oraz pomóc pozbyć się zmartwień. Nigdy nie jest za późno na spróbowanie całkiem innej profesji. Zmiana zawodu nie musi być wcale trudna – podpowiemy Ci jak krok po kroku przez nią przejść i odzyskać radość z wykonywanych obowiązków!

Kiedy jest najlepsza pora na zmianę zawodu?

Jak już wspomnieliśmy, zmiana branży, w której pracujesz możliwa jest w każdym wieku. Jeśli jesteś gotowy, aby zdobyć nowe kwalifikacje, po prostu zrób krótką analizę, która pomoże w zdecydowaniu, jaki kierunek kariery obrać.

Najpierw jednak zastanów się, czym podyktowane jest pragnienie zmiany zawodu. Często przebranżowienie pojawia się w naszej głowie, kiedy w firmie źle się dzieje. Być może jest to tylko przejściowy kryzys, kłopoty finansowe lub działanie innych pracowników. Pomyśl, czy kiedyś w miejscu zatrudnienia było lepiej i czy nie ma już szans, aby do tego wrócić. Może szczera rozmowa z szefem pomoże coś zmienić?

Jeśli jednak uważasz, że w obecnej firmie nie masz już szans na podnoszenie kwalifikacji, a szef jest negatywnie nastawiony do prób negocjacji warunków zatrudnienia – postaw na zmianę zawodu i zacznij kolejny rozdział kariery w nowej branży.

Nowa praca – stawiaj małe kroki

O ile zdobywanie nowych kwalifikacji i rozwój osobisty jest bardzo ważny, o tyle nie jest konieczne od razu składanie wypowiedzenia, aby zacząć robić coś innego. Pochopne zwolnienie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeśli jesteś zdecydowany na zmianę zawodu – świetnie, ale rób w tym kierunku małe kroki.

Jeśli nie masz niczego konkretnego na oku albo nie zadecydowałeś, w jakiej branży chcesz szukać ofert pracy i nie sprawdziłeś, czy rzeczywiście się one pojawiają, poczekaj ze zwolnieniem. Możesz już zacząć przeglądać ogłoszenia, rozglądając się na rynku pracy, a nawet na próbę wysyłać aplikacje odpowiednie do kwalifikacji. Zmiany zatrudnienia dokonaj natomiast wtedy, kiedy masz pewność, że nie zostaniesz nagle bez środków finansowych.

Stałe zatrudnienie ma wpływ na całe nasze życie, jest bowiem przede wszystkim źródłem dochodów. Jeśli nierozważnie z niego zrezygnujesz, możesz być zmuszony do wykonywania innego zawodu i to niekoniecznie tego, który będzie zmianą na lepsze. Postępuj więc rozważnie na drodze do przebranżowienia.

Jak znaleźć nową branżę i profesję, która da Ci satysfakcję?

Analiza jest tutaj słowem kluczowym. Podjęcie nowej pracy, w zupełnie innej branży, nie może się obyć bez jej wcześniejszego dokonania. Szczególnie, kiedy nie wiesz do końca, w jakim kierunku zawodowym podążać. Zadaj sobie wtedy kilka pytań. Przeanalizuj, czego do tej pory dokonałeś w życiu, jakie zdobyłeś kwalifikacje, co w ogóle lubisz robić i przynosi Ci to satysfakcję.

Najlepiej wypisz na kartce papieru, jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz co dokładnie chcesz zmienić. Dla przykładu, jeśli jesteś osobą bardzo towarzyską, nie będzie Ci sprawiała przyjemności praca nad indywidualnym projektem, z drugiej strony może to być najlepsze zajęcie dla introwertyków.

Pomyśl również o tym, czego oczekujesz, co nie odpowiada Ci w obecnym miejscu zatrudnienia, wykonywanym zawodzie lub branży. Może nie lubisz być stale kontrolowany, a zamiast tego motywuje Cię premia za wyniki? Określ swoje priorytety – lokalizację i wielkość nowej firmy, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia, stałe godziny lub zmianowość pracy itp.

Odśwież swoje CV i dodaj nowe kwalifikacje

Kiedy już znajdziesz branże, w których chcesz pracować, zbierz dokumenty potwierdzające kwalifikacje na nowe stanowisko. Pamiętaj, że zanim zaczniesz rozsyłać CV, powinieneś je odświeżyć, dodać aktualne zdjęcie i informacje.

Składając dokument do kilku miejsc, nie zapomnij o wprowadzaniu w nim zmian. Dla przykładu, w Twoim życiorysie na pierwszym miejscu powinny znaleźć się takie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, które są wymagane przez danego pracodawcę. Wtedy przykujesz jego uwagę. Oczywiście jeśli je posiadasz – nie podawaj nieprawdziwych informacji.

W wielu branżach wymagane jest również skompletowanie portfolio.

Kursy i szkolenia, które pomogą w przekwalifikowaniu

Jeśli mniej więcej wiesz, w jakiej nowej branży mógłbyś się realizować, ale nie masz jeszcze odpowiednich kwalifikacji, rozejrzyj się za kursem lub szkoleniem, które umożliwią zmianę zatrudnienia. Poza tym mogą one pomóc w upewnieniu się, że nowy zawód rzeczywiście Ci się spodoba.

Kursy zawodowe i szkolenia są organizowane w wielu miastach, wystarczy zasięgnąć wiedzy w internecie albo nawet jej w nim szukać. Wiele nowych kwalifikacji można obecnie zdobyć online. Od studiów, po kursy rozwijające umiejętności z konkretnej branży – oferta wielu szkół, uczelni i placówek jest bardzo szeroka. Wybierz więc najlepszy dla Ciebie sposób nauki, stacjonarny lub wirtualny.

A może wolontariat lub praktyki na drodze do przebranżowienia?

Dobrym sposobem na sprawdzenie się w nowej pracy, bez potrzeby zwalniania się z obecnego stanowiska, jest podjęcie się bezpłatnego zajęcia w czasie wolnym. Wiele firm poszukuje osób do pomocy np. na zasadzie wolontariatu czy praktyk. W dodatku nierzadko, jeśli dana osoba im się spodoba, chcą ją zatrzymać na dłużej, oferując za jakiś czas płatną posadę.

Wolontariat może być więc przedwstępem do nowej drogi zawodowej, a już na pewno zajęciem, które daje dużo satysfakcji. Dzięki niemu poznasz też ludzi, mogących być źródłem wiedzy i inspiracji do przekwalifikowania.

Tak samo działają zresztą wszelkie inne kursy, koła, stowarzyszenia. Od zawsze lubiłeś majsterkować? Może masz prawdziwy talent i po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych znajdziesz pracę w warsztacie lub serwisie? A jeśli kochasz zwierzęta, wolontariat pomoże wskazać Ci drogę i znaleźć zatrudnienie w schronisku lub fundacji walczącej o ich prawa. Każde nowe doświadczenie czegoś nas uczy i pozwala wysnuć odpowiednie wnioski.

Zmiana zawodu u tego samego pracodawcy

Dodatkowo, przebranżowienie nie zawsze oznacza zmianę firmy, w której pracujesz. Jeśli znajduje się w niej wiele działów, a szefostwo jest elastyczne i nastawione na rozwój kwalifikacji, możesz wyjść z propozycją wypełniania innych obowiązków zawodowych.

Wykonana wcześniej analiza pomoże w zgromadzeniu argumentów i przedstawieniu ich przełożonemu. Czasami sam zaproponuje szkolenie lub kurs, na który możesz się udać i spróbować się przebranżowić. Rozmowa bywa podstawą wszelkich zmian, również przekwalifikowania.

Praca zdalna w domu otwiera nowe horyzonty kariery

Męczą Cię dojazdy, a z zespołem nie znajdujesz wspólnego języka? Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji może być również praca zdalna, jeśli oczywiście w swoim zawodzie możesz sobie na nią pozwolić. Pomyśl o tym, czy nie poprosić szefa o możliwość wykonywania obowiązków z domu.

To także najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają problemy zdrowotne. Codzienna wyprawa do miejsca zatrudnienia stanowi dla Ciebie wyzwanie? Cierpisz na bóle kręgosłupa albo musisz jeść posiłki o stałych godzinach? Praca zdalna, w dodatku w elastycznej formie, zapewni Ci większy komfort wykonywanych obowiązków, co może przełożyć się również na Twoją efektywność i rozwój kwalifikacji.

Z drugiej strony zdalne zatrudnienie otwiera nieograniczone możliwości zmian w zakresie przebranżowienia. Jeśli w dodatku znasz choć jeden język obcy, możesz z powodzeniem aplikować do firm za granicą. Dzięki takiej możliwości, dostępnych jest dla Ciebie więcej ofert pracy, a pośród nich na pewno znajduje się ta, która będzie Ci w pełni odpowiadać i dopasujesz ją do swoich kwalifikacji.

Nie bój się zmian, zacznij działać!

Podsumowując, kiedy czujesz wypalenie zawodowe, zmęczenie, demotywację – pomyśl na poważnie o przebranżowieniu.

Oto krótki poradnik, jak tego dokonać w kilku krokach:

  1. Zastanów się, co lubisz robić i przynosi Ci to satysfakcję.
  2. Przemyśl, czy możesz spróbować sił w nowym zawodzie w obecnej firmie, czy chcesz jednak zmienić środowisko zatrudnienia.
  3. Dokonaj analizy swoich kwalifikacji, doświadczenia oraz mocnych i słabych stron
  4. Wybierz kilka branż, w których chciałbyś się realizować.
  5. Znajdź kursy, szkolenia lub zajęcia, które podniosą Twoje kwalifikacje.
  6. Rozważ podjęcie wolontariatu albo zgłoszenie się na praktyki/staż.
  7. Przemyśl możliwość pracy zdalnej, również tej w zagranicznej firmie.
  8. Aplikuj na nowe stanowisko!

Zmiany zawsze wzbogacają nas o doświadczenia. Nigdy nie jest za późno na przekwalifikowanie, jeśli będzie to najlepszy sposób na spełnienie zawodowe w kolejnej branży. Zacznij działać już dziś i na nowo poczuj motywację do wykonywanych na co dzień obowiązków.

Job interview in the officetoy-war-ships-and-submarine