Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Motywacja – jak ją znaleźć?

Trudno o nią szczególnie wtedy, gdy efektów naszej pracy nie możemy od razu zweryfikować lub gdy nie są one namacalne. Ciężko nam zmotywować się także wtedy, gdy brakuje nam po prostu sił i energii do działania, jeśli jesteśmy zmęczeni po całym tygodniu pracy. Jak jednak znaleźć motywację, gdy chcemy np. rozpocząć kolejny etap edukacji lub przebranżowić się?

Czym jest motywacja?

Zanim skupimy się na tym, gdzie jej szukać, warto uświadomić sobie, czym ona w ogóle jest. Motywacja to tak naprawdę nic innego jak impuls – nagłe poczucie chęci oraz posiadania odpowiedniej ilości zasobów do działania. W dłuższej perspektywie to ona jest naszą siłą napędową do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów oraz wytrwania w postanowieniach.

3 sposoby na odnalezienie motywacji

1. Jasno określ swoje cele i pamiętaj o nich
Kontynuowanie nauki bądź jej podjęcie w celu przebranżowienia się, bez względu na pierwotne powody, to przede wszystkim możliwość samorozwoju i co równie istotne zdobycia nowych kwalifikacji, które znacząco mogą ułatwić odnoszenie sukcesów w życiu zawodowym. Jeśli więc dopiero zastanawiasz się nad zapisaniem się na jeden z naszych kierunków lub jednorocznych kursów bądź też jesteś w trakcie i brakuje Ci motywacji do kontynuowania tej drogi, sporządź listę swoich celów oraz potencjalnych korzyści. Poza tym koniecznie zachowaj tę listę, by móc do niej wracać w chwilach zwątpienia.

2. Planuj swoje działania
Nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się bullet journale czy chociażby bardziej klasyczne plannery i organizery. Taki sposób planowania swoich działań po prostu działa. Daje nam poczucie panowania nad sytuacją, ułatwia zarządzanie swoim czasem i przede wszystkim pozwala unaocznić efekty oraz odniesione przez nas sukcesy.

3. Nie zwlekaj
Prokrastynacja to wróg motywacji. Odwlekanie wykonania pewnych czynności będzie po prostu działać na Twoją niekorzyść. Jeśli poczujesz więc impuls do działania, daj się mu ponieść i zrób to, o czym myślisz! Nie zapomnij też o nagradzaniu się za każdy wykonany krok w kierunku osiągnięcia wyznaczonych sobie celów.