Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Co wybrać po szkole średniej – szkoła policealna czy studia?

Wybór ścieżki kariery to zazwyczaj jedna z pierwszych ważnych decyzji w życiu. Gdy jesteśmy młodzi, często stajemy przed dylematem związanym nie tylko z branżą, w której chcemy się kształcić, ale również właściwą dla nas placówką edukacyjną. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: czy lepiej udać się na studia, czy do szkoły policealnej.

Studia i rynek pracy

Zastanawiając się nad własną przyszłością, warto zwrócić uwagę na sytuację panującą na rynku pracy. Obecnie stosunkowo łatwo jest zdobyć wyższe wykształcenie, a więc ludzi po studiach, poszukujących zatrudnienia nie brakuje. Szczególnie osoby po popularnych kierunkach mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, ponieważ ilość etatów jest znacznie mniejsza niż kandydujących na dane stanowiska absolwentów. Oczywiście, są również pewniejsze kierunki kształcenia wyższego, co wynika z braku wystarczającej ilości specjalistów w danej dziedzinie. Przykładem może być, wciąż rozwijające się, budownictwo czy astronomia.

Możliwości po szkole policealnej

Istnieją jednak alternatywy dla studiów, które pozwalają absolwentom uzyskać tytuł fachowca i kompetencje do pracy. Szkoła policealna umożliwia swoim słuchaczom zdobycie wiedzy i zdolności praktycznych, potrzebnych w konkretnym zawodzie. Dzięki temu po ukończeniu nauki na rocznym lub dwuletnim studium absolwent jest gotowy do wykonywania konkretnej pracy, na przykład jako opiekun osób starszych lub technik BHP. Słuchacze często łączą uczęszczanie do szkół policealnych z pracą zarobkową. Studenci nie zawsze mają taką możliwość, szczególnie gdy ich zajęcia odbywają się codziennie i przez pięć dni w tygodniu. Doświadczenie zdobyte w pracy stanowi zaś atut w wielu procesach rekrutacyjnych. Kiedy więc jesteś osobą, która ma konkretne zainteresowania albo chce spróbować swoich sił w określonym zawodzie, szkoły policealne pozwalają szybciej osiągnąć potrzebne kompetencje. Przygotowują do wykonywania wielu profesji i pozwalają poznać realia z nimi związane. Z kolei studia to dobra ścieżka kariery, np. dla przyszłych inżynierów czy menedżerów.