Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Chojnice- miasto ze średniowiecznym klimatem

Położone w niezwykłym otoczeniu Borów Tucholskich miasto, łączy dwie krainy: Kaszuby i Krajnę. W pobliżu przepływają rzeki, z których najdłuższą w powiecie jest Brda. Nieopodal Chojnic też jeziora polodowcowe i wartkie strumyki. A całość dopełnia średniowieczny charakter miasta, z punktem centralnym, którym jest rynek.


Twórca: Sirleonidas udostępnione na licencji Creative Commons

Ważny punkt na mapie powiatu

Chojnice leżąc na styku dwóch krain, są jednym z najważniejszych ośrodków handlowych, edukacyjnych, komunikacyjnych powiatu. To w tym mieście osoby zainteresowane kontynuacją nauki, mogą zdobyć zawód w szkołach policealnych i wyższych. Poza tym, miasto jest często bazą wypadową dla turystów. Stąd jest blisko w wiele pięknych miejsc. A i same Chojnice oferują liczne sposoby spędzania wolnego czasu.


Twórca: Zenobia Miszewska udostępnione na licencji Creative Commons

Rynek zaprojektowany w XIV wieku

Miasto przeżyło wiele trudnych momentów. Przetrwało pomimo kilku pożarów, a pomiędzy nimi doznało dużych zniszczeń w wyniku potopu szwedzkiego. Pierwsze wzmianki o Chojnicach pochodzą z XIII wieku.

Punkt centralny miasta to rynek, bardzo urokliwe miejsce o niezwykłym charakterze. W XIV wieku zaprojektowano układ miasta, wzniesiono mury i wyznaczono ulice, które spotykały się na rynku. Do dziś można przejść się wąskimi uliczkami, zatapiając w przeszłość, podziwiając zabytki i kamienice, które wiele widziały.

Głównym punktem rynku, i samego miasta, jest okazały neogotycki ratusz. Ma przewagę gabarytową nad otaczającymi rynek kamienicami. Odróżnia się również kolorystycznie, bo jest z czerwonej cegły. I modernistycznymi zdobieniami, które sprawiają, że wygląda na wyższy. Oddany został do użytku na początku XX wieku. Rynek jest kolorowy, dzięki kamienicom w różnych delikatnych barwach. A dopełnieniem jest fontanna, która robi wrażenie wieczorem.

Twórca: geo573  udostępnione na licencji Creative Commons

Kilkuwiekowe kamienice i inne niezwykłe miejsca na mapie Chojnic

Zabudowę sprzed kilku wieków można podziwiać przechadzając się pomiędzy ulicą Sukienników a Nowym Miastem. A także między ulicami Podmurną i Okrężną. Ciekawe rozwiązania architektoniczne, detale, zdobienia spotkasz również przy ulicy 31 Stycznia.

Wśród miejsc, które warto odwiedzić są:

  • Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela,
  • średniowieczne mury i baszty,
  • spichlerze,
  • wieża ciśnień.

File:Chojnice Fontanna.jpg
Twórca:Ireneusz S. Wierzejski udostępnione na licencji Creative Commons

Oferta edukacyjna

W Chojnicach oddział ma Szkoła Pascal, w której nie tylko ukończysz liceum, ale i zdobędziesz przyszłościowy zawód. Placówka szkoły mieści się przy jednej z najpiękniejszych ulic w Chojnicach, ulicy 31 Stycznia. Szkoła dla dorosłych bez żadnych opłat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i powiatu chojnickiego.

Pascal aktywnie działa wśród lokalnej społeczności, współpracując i wspierając Klub Sportowy Chojniczanka. W ofercie szkoły:

  • liceum dla dorosłych,
  • kierunki zawodowe,
  • kierunki medyczne.

Nie ma górnej granicy wieku, naukę można podjąć po ukończeniu 18 lat. Szkoła wydaje legitymację uprawniającą do zniżek, a także zaświadczenia do ZUS.

Chojnice to nie dość, że pięknie położone miasto, to jeszcze z bogatą ofertą edukacyjną. A i w obszarze kultury, rozrywki niemało się dzieje.