Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Zawiercie – w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Autor: PASCAL

Miasto położone w dorzeczu najważniejszych rzek w Polsce (Odry i Wisły) liczy niespełna 50 tys. mieszkańców. Administracyjnie należy do Śląska, historycznie bliżej mu do Zagłębia Dąbrowskiego, a przez wielu określane jest ‘bramą Jury’. Na historię miasta składają się dzieje osad i wsi z tamtejszego regionu. Do rozwoju miasta przyczyniła się Kolej Warszawsko – Wiedeńska. Pierwszy pociąg przez Zawiercie przejechał w 1847 roku. Wówczas ruszył transport pasażerski i towarowy, ale z pewnością to co kojarzy się z Zawierciem, to huty żelaza i szkła.

Dogodne położenie Zawiercia w odległości około 27 km od Dąbrowy Górniczej i około 43 km od Katowic to szerokie perspektywy rozwoju kariery zawodowej. Drzwi do kariery otwiera edukacja w bezpłatnej szkole policealnej Pascal.

Najstarsza dzielnica Zawiercia gościła koronowane głowy

Historia tego miejsca to ponad 800 lat. Dzielnica Kromołów w granicach Zawiercia jest od końca lat 70. ubiegłego wieku. Początki obecnej dzielnicy Zawiercia datuje się na koniec XI i początek XII wieku. W niej swoje źródła ma Warta, która później wpływa do Odry.

Miasteczko gościło nie jedną koronowaną głowę. Jednym z gości był król Jan Kazimierz, co prawda była to już podróż po abdykacji, ale odpoczywał właśnie w niewielkim Kromołowie. Zaś gdy na koronację jechał król Michał Korybut Wiśniowiecki, spotkał się na jednym z dworów ze swoją matką.

Dziś każdy może przechadzać się ścieżkami, którymi niegdyś chodzili najważniejsi na ziemiach polskich.

Brama Jury – rowerowe i piesze szlaki turystyczne

Nie bez przyczyny Zawiercie określane jest bramą Jury. Samo miasto zadbało o jakość szlaków rowerowych na swoim terenie, ich oznaczenie i informację turystyczną. Szlaki wiodą wzdłuż zabytków miasta i ciekawych miejsc.

Co warto zobaczyć? Oczywiście wspomniane źródła Warty, a będąc w Kromołowie warto odwiedzić Kaplicę Św. Jana Nepomucena oraz Kościół Św. Mikołaja. Przechadzając się po tej dzielnicy, można trafić na drewniane domy datowane na XIX wiek oraz zabytkowe cmentarze.

Kolejny na liście jest zamek Bąkowiec, datowany na XIV wiek. Wzniesiony na okazałej skale zamek niestety popadł w ruinę, ale dziś można zobaczyć jego mury.

Zawiercie jest miastem atrakcyjnym z turystycznego punktu widzenia, ale też słynie z wielu wydarzeń kulturalnych.

Pascal przy ulicy 3 Maja – centrum miasta

Zawiercie oraz okoliczne miejscowości i duże miasta stwarzają szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Szkoła Pascal oferuje kształcenie na przyszłościowych kierunkach z możliwością pracy w różnych miejscach, w zależności od wybranego kierunku.

Szkoła mieści się przy ulicy 3 Maja 33. Choć Zawiercie nie ma określonego centrum miasta, nie ma rynku, to przez zawiercian, którzy mieszkają tam od zawsze, to właśnie ten rejon uznawany jest za centrum. Pascal znajduje się w niewielkiej odległości od dworca PKP.

Szkoła nie tylko kształci, wykorzystując w tym celu nowoczesną technologię, ale i wspiera absolwentów. Angażuje się w życie lokalnej społeczności oraz zachęca mieszkańców do bezpłatnej edukacji. W ofercie Pascala są zarówno kierunki medyczne jak i zawodowe. Szkoła wydaje legitymacje oraz zaświadczenia do urzędów.

Zawiercie to niezwykłe miasto, nie trzeba go opuszczać, by znaleźć atrakcyjną pracę. Wystarczy zapisać się do Pascala, inwestując w siebie bez ponoszenia kosztów, bo nauka jest za darmo. Więcej o ofercie szkoły w Zawierciu pod numerem telefonu: 535 004 657.