Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Poszukiwanie pracy na niepełny etat

Bez odpowiedniego wykształcenia może być nam ciężko znaleźć zatrudnienie w wymarzonym zawodzie. Kształcimy się więc w kolejnych szkołach, zdobywając niezbędną wiedzę oraz praktyczne umiejętności. Każdy z nas ma jednak zupełnie inną sytuację życiową i w pewnym momencie może okazać się, że żeby móc kontynuować swoją edukację, potrzebujemy znaleźć pracę. Możemy bowiem chcieć się usamodzielnić, wesprzeć rodzinny budżet lub też po prostu zarobić na swoje pasje i drobne przyjemności. W pewnym momencie możemy również zdać sobie sprawę z tego, że w interesującej nas branży pracodawcy cenią sobie najbardziej mimo wszystko doświadczenie zawodowe, jakie by ono nie było.

Znalezienie pracy na niepełny etat jawi się więc jako najlepsze rozwiązanie. Taka forma zatrudnienia pozwala bowiem najlepiej łączyć naukę i chodzenie na zajęcia z zarabianiem pieniędzy oraz zbieraniem doświadczenia. Jak zatem szukać pracy na niepełny etat? Gdzie można taką znaleźć?

Wyjdź z inicjatywą!

Wszystko zależy oczywiście od branży, ale z pewnością nie zaszkodzi spróbować samemu skontaktować się z kilkoma firmami, w których chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie już po zakończeniu edukacji. Może okazać się bowiem, że dana firma rzeczywiście chętnie przyjmie do siebie kogoś, kto kształci się w odpowiednim kierunku i będzie mógł tym samym odciążyć zespół zatrudniony na pełen etat. Przyjmując kogoś uczącego się dopiero, firma zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że będzie on wymagał prawdopodobnie większego przeszkolenia, jednak tym sposobem zyskują znacznie lepsze wsparcie niż w przypadku odchodzących dużo szybciej z firmy stażystów czy praktykantów.

Nie bój się zatrudnienia na zastępstwo!

Osoby, które zakończyły już swoją edukację i szukają czegoś na stałe, mogą nie być zainteresowane takimi ofertami. W końcu jest to zatrudnienie niejako ze z góry określonym “terminem ważności”. Ciągle się jednak jeszcze kształcąc i szukając pracy na niepełny etat może być to dla nas jednak przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Jeśli tylko bez problemu udałoby nam się zgrać grafiki, możemy zdobywać doświadczenie na wymarzonym lub przynajmniej zbliżonym do niego stanowisku. Nie jest też nigdzie powiedziane, że po zakończeniu umowy dana firma lub instytucja nie zaproponuje nam kolejnej umowy. Może nawet na pełen etat.

Szukaj tam, gdzie praca na niepełny etat to niemalże standard

Miejsc, w których nie trzeba każdego dnia spędzać ciągiem ośmiu godzin, jest wbrew pozorom bardzo dużo. Musimy jednak liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie będzie to posada naszych marzeń i raczej nie będzie w żaden sposób związana z zawodem, w którego kierunku się kształcimy. Pracę na niepełny etat bez większego problemy powinniśmy znaleźć bowiem w gastronomii, w sprzedaży bezpośredniej (szczególnie w centrach handlowych), a także w call center i innych miejscach obsługi klienta. W każdym z tych przypadków firma bądź lokal działają najczęściej od samego rana do późnych godzin wieczornych lub nawet całodobowo. Praca na niepełny etat i przede wszystkim zmiany nie są tu więc niczym nadzwyczajnym.

Kolejnym pewnym miejscem, w którym szybko znajdziemy pracę na niepełny etat, są agencje pracy tymczasowej. Tu również oferty skupiają się jednak głównie na pracach fizycznych.

Wykonuj swoje obowiązki zdalnie na umowie zlecenie lub o dzieło

W tym przypadku powinniśmy nastawić się na to, że tak naprawdę nigdy nie będziemy pewni, ile w danym miesiącu zarobimy. Wszystko będzie zależeć oczywiście od liczby zleceń, które otrzymamy i które będziemy oczywiście w stanie zrealizować bez opuszczania zajęć. Działając jednak w ten sposób sami sobie ustalamy grafik i możemy wykonywać też bardziej kreatywne obowiązki. Na umowę zlecenie lub o dzieło można znaleźć bowiem zatrudnienie jako redaktor, copywriter, grafik, a także marketingowiec lub szkoleniowiec. W przypadku tych zawodów musimy mieć jednak pewne umiejętności i predyspozycje, bez których ciężko będzie znajdować kolejne zlecenia.

Na koniec warto podkreślić, że każda forma zatrudnienia pozwala nam zdobywać umiejętności i doświadczenie, które mogą okazać się później cenne przy szukaniu wymarzonej posady.

Job interview in the office