Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Prawa ręka zarządu- jakie wymagania stawiane są asystentom? Jak zacząć pracę w tym zawodzie?

Parzenie kawy i przyjemne ploteczki- tak krzywdząco postrzegani nadal bywają asystenci zarządu. Rzeczywistość jest zgoła inna. Od osób na tym stanowisku wymaga się odpowiednich kwalifikacji, komunikatywności i umiejętności pracy na kilku frontach jednocześnie, a także samodzielności.

Zawód asystenta zarządu to dobrze płatna, rozwojowa i dynamiczna praca, nie tylko dla kobiet. Do znalezienia zatrudnienia na tym stanowisku przygotuje Cię roczny kurs w Pascalu. A opcji pracy jest wiele, od międzynarodowych korporacji po małe lokalne firmy. Od czego zacząć naukę zawodu?

Asystent zarządu a sekretarka

Jedną z zasadniczych różnic jest czas pracy. Sekretarka ma zazwyczaj normowany czas pracy- godziny otwarcia firmy/sekretariatu. Asystent pracuje w stałych godzinach, ale również zdarza się, że poza nimi. Stanowisko asystenta rozwinęło się z sekretarki. I obecnie asystent ma szerszy zakres obowiązków. Obok rejestracji poczty, obsługi urządzeń biurowych, wykonuje szereg innych zajęć. Wśród nich organizacja spotkań zarządu, wyjazdów służbowych, reprezentacja firmy w mediach, działania marketingowe, planowanie pracy członków zarządu, kalendarza spotkań, wsparcie w różnych obszarach, w zależności od sytuacji.

Zakres obowiązków zależy od wielkości firmy i branży, w której działa. Natomiast każdy asystent powinien posiadać wiedzę z obszaru administracji i zarządzania.

Portrait of successful business team with their leader looking at camera while working in team at office

Pierwsze asystenckie kroki

Jeśli myślisz o pracy w zawodzie asystenta zarządu, zapisz się na roczny kurs w Szkole Policealnej Pascal. Podczas wykładów przekazywana jest wiedza z wielu obszarów, niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Nauczysz się planować i organizować swoją pracę, poznasz rodzaje dokumentów w firmie (obieg, archiwizacja), dowiesz się jak organizować spotkania biznesowe. Poza tym, kurs przybliża zagadnienia z prawa i administracji, obrotu gospodarczego i zawieranych umów, współpracy z zarządem, a także zasady savoir vivre i dresscodu.

Kończąc kurs jesteś profesjonalnie przygotowany do wykonywania obowiązków asystenta. Dzięki temu w pracy czujesz się pewnie, a stres jest mniejszy. Zresztą na kursie dowiesz się również, jak radzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami w pracy.

Praca w korporacjach, spółkach, instytucjach finansowych

Po kursie wydawany jest certyfikat potwierdzający kwalifikacje, dzięki czemu od razu możesz pracować jako asystent, omijając niższe stanowiska. Asystenci zarządu znajdują zatrudnienie w firmach, w których jest zarząd. Są to najczęściej międzynarodowe korporacje, spółki akcyjne i instytucje finansowe. Można również pracować jako asystent dyrektora czy szefa- część pracodawców poszukuje osoby do zadań specjalnych, delegując jej część swoich obowiązków.

Jest to zawód dla osób, które lubią pracę z ludźmi, wymagającą nieszablonowego myślenia i asertywności. Coraz częściej na tym stanowisku zatrudniani są mężczyźni.