To w dużej mierze od osób na tego typu stanowisku zależy, czy ładunki powierzone firmie, w której pracują, dotrą na właściwy adres bezpiecznie i w określonym w umowie terminie. Poza tym to ich zadaniem jest przewidywanie, a także rozwiązywanie problemów i innych niedogodności wynikających w trakcie realizacji zlecenia. Specjalista ds. transportu, spedycji i logistyki to bowiem osoba, której wiedza opiera się na znajomości procesów transportowych oraz wszelkich związanych z nimi aspektów.
Czego uczymy w szkołach Pascal w trakcie rocznego kursu na specjalistę ds. transportu, spedycji i logistyki?
Osoba pracująca w tym zawodzie, która ukończyła nasz jednoroczny kurs, rozumie zasady wykorzystywania różnych środków transportu w spedycji i logistyce. Specjalizuje się przy tym w organizacji krajowych i międzynarodowych przewozów, a także towarzyszących im prac załadunkowych oraz rozładunkowych czy zabezpieczeniu powierzonych firmie ładunków, również w trakcie magazynowania. Poza tym z powodzeniem posługuje się różnymi formami dokumentacji, z którą stykać się będzie na co dzień w pracy. Opracowując nasz kurs naszym celem było bowiem przygotowanie takich zajęć, które pozwolą w rok poznać i zrozumieć procesy zachodzące na każdym etapie realizacji zamówienia w przedsiębiorstwach spedycyjnych, logistycznych i transportowych. Specjalista, którym stać się może słuchacz naszego kursu, będzie więc zapoznawał się z wszelkimi niezbędnymi na jego stanowisku zagadnieniami z zakresu logistyki w przedsiębiorstwie spedycyjnym, operacyjnym i taktycznym zarządzaniem magazynami i zapasami, a także przepływem materiałów i informacji w tego typu firmach.
Gdzie może szukać zatrudnienia absolwent rocznego kursu na specjalistę ds. transportu, spedycji i logistyki?
Dzięki nabytym umiejętnościom uczestnik rocznego kursu w jednej ze szkół Pascal ma szanse na pracę w branży, która da mu wiele możliwości, satysfakcji oraz wysokich zarobków. Jednocześnie jego perspektywy nie ograniczają się wyłącznie do przedsiębiorstw specjalizujących się stricte w organizowaniu krajowych czy międzynarodowych przewozów różnego typu ładunków. Pracę na tego rodzaju stanowisku oferować mogą bowiem także firmy i korporacje oferujące swoje produkty na różnych rynkach, które dysponują jednocześnie własną flotą pojazdów, a także centra dystrybucji czy firmy kurierskie.
Perspektywy pracy
Firmy transportowe
Usługi transportowe i spedycyjne
Działy spedycji
Międzynarodowe firmy
Firmy logistyczne
Ośrodki kultury
Firmy kurierskie
Centra dystrybucji
Przedsiębiorstwa przewozowe
Zakres tematyczny kursu
Regulacje prawne w transporcie
Przebieg procesu transportowego
Środki transportowe i podstawy eksploatacji pojazdów
Ocena procesów transportowych
Logistyka w przedsiębiorstwie spedycyjnym
Dokumentacja w transporcie
Organizacja i dokumentowanie czasu pracy załóg pojazdów
Zarządzanie magazynem
Reklamacje i roszczenia
Planowanie sprzedaży i operacji
Zajęcia praktyczne