Zarezerwuj miejsce ON-LINE

Jak zacząć uczyć się systematycznie? 4 skuteczne metody

[:pl]Niewiele osób potrafi samemu z siebie przysiąść przy książkach czy innych materiałach edukacyjnych, aby się uczyć. Wielu ludzi potrzebuje motywacji, aby utrzymać systematyczność w poszerzaniu swojej wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności. To, jakie formy ona będzie przyjmować zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb. W tym artykule zebraliśmy 4 skuteczne metody na to, abyś zapomniał o problemach z systematyczną nauką.

Po pierwsze – zadbaj o swoje otoczenie

To, w jakich barwach jest utrzymane Twoje miejsce nauki, czy panuje w nim porządek, jak dużą przestrzeń masz do dyspozycji, jakie jest oświetlenie, czy panuje wokół hałas, ma ogromne znaczenie w utrzymaniu systematyczności nauczania.

Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, które służy Ci do nauki, panowały raczej ciepłe kolory – motywują one do pracy, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie. Zimne z kolei działają uspokajająco. Pamiętaj także, aby wokół Ciebie panował porządek – pozbądź się wszelkich rozpraszaczy, które mogą przeszkadzać Ci w utrzymaniu skupienia. Postaw na łagodne dla oka światło, nie wyraziste – zwiększysz tym samym komfort czytania oraz pisania! W utrzymaniu systematycznej i efektywnej nauki, warto wybrać pomieszczenie maksymalnie wyciszone, tak aby rozpraszające dźwięki nie wyrywały Cię ze stanu koncentracji.

Nie zapominaj także o świeżym powietrzu. Szare komórki, tak samo jak reszta w naszym ciele, potrzebują do pracy tlenu. Zadbaj więc, aby w pomieszczeniu, w którym się uczysz, zachowana była odpowiednia wentylacja.

Po drugie – zadbaj o automotywację

Motywacja sprawia, że mamy chęci do nauki, a także podejmowania się wielu zadań. Wiele osób zgodzi się jednak, że zmotywowanie siebie samego przychodzi z trudem. Jak więc to zrobić? Zacznij od ustalenia sobie celu! Pamiętaj przy tym, żeby wybrany cel był możliwy do zrealizowania, nie porywaj się od razu na głęboką wodę, zamiast tego wchodź w nią małymi kroczkami. Obok celów wypisz sobie wszystkie korzyści, jakie przyjdą Ci z nauki danego obszaru – przy spadku weny i motywacji, spójrz na wypisaną listę, a z całą pewnością odzyskasz energię do nauki!

Po trzecie – planuj swój czas!

Jest to niezwykle ważna wskazówka. Dobrze zaplanowany czas nauki, przy jednoczesnym mądrym i realnym wyznaczeniu określonego celu, pozwoli Ci na zachowanie systematyki uczenia się. Lepiej nauczyć się przez godzinę mniejszej ilości materiału niż napychanie do głowy jego ogromu – zmęczony umysł przestaje funkcjonować efektywnie, a kiedy jest przeładowany informacjami, o części z nich zapomina. Ważne jest także dokładne przeanalizowanie czasu nauki, a także wyznaczenie sobie krótkich przerw w regularnych odstępach czasu.

Po czwarte – dopasuj metodę uczenia się do swojego typu osobowości

Każdy jest inny – każdy posiada inny typ osobowości, który wpływa na to, jak się uczymy świata i jak go postrzegamy. Dostosuj tryb nauczania do tego, jakim typem osobowości jesteś. Wyróżniamy z kolei takie, jak: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk (ruchowiec). Wzrokowiec to osoba, u której dominuje zmysł wzroku i to on będzie brał czynny udział w uczeniu nowych rzeczy – dla takiej osoby istotny jest porządek w notatkach i ich układ, na tej podstawie przypomina sobie, gdzie znajdowała się dana informacja. Słuchowiec z kolei woli, jak sama nazwa typu osobowości wskazuje – słuchać. Oznacza to, że najlepiej uczy się tego, co słyszy. Jeśli jesteś słuchowcem, czytaj swoje notatki na głos! Możesz także nagrywać siebie i odsłuchiwać swoje nagrania. Kinestetyk z kolei zapamiętuje ruch oraz emocje, w jego głowie zostaje to, co sam wykonał. Podczas uczenia się można na przykład chodzić po pomieszczeniu, wizualizować sobie określone informacje, a nawet samemu przepisywać notatki (niekoniecznie kropka w kropkę, ale tak, aby przełożyć np. język naukowy na taki, który jest zrozumiały dla kinestetyka).

Dla kogo jest ten wpis poradnikowy?

Tak naprawdę dla każdego, kto ma problemy z utrzymaniem systematyczności w nauce. Nasz poradnik polecamy między innymi uczniom szkół średnich, a także studentom. Z porad, jakie w tym miejscu zebraliśmy, mogą także skorzystać uczniowie naszej placówki edukacyjnej Pascal – zarówno uczęszczający do naszego liceum ogólnokształcącego, jak i szkoły policealnej. Utrzymanie systematyczności w nauce (szczególnie powtarzaniu materiału) pozwala na utrwalenie wiedzy, która następnie może okazać się wysoce przydatna w życiu zawodowym.[:]